Blog & Haberler

Şehit Yakınları, Gaziler ve Terör Mağdurlarının Hakları Nelerdir?

Şehit yakınları, gaziler ve terör mağdurlarının hakları 2010 değişikliği ile Anayasa’nın 10. Maddesine eklenen “… harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz.” hükmüyle koruma altına alınmıştır. Anayasa’nın açık hükmüne dayalı olarak terör mağdurları için düzenlenen hakların bir kısmı şu şekildedir;

 1. Şehit yakınları ve gaziler maaş bağlanması ile ilgili işlemler için istenen belgelerle birlikte kuruma müracaat edebilirler. İş İstek Formu ile ikamet ettikleri yerin valilik veya kaymakamlığına başvurma imkânları vardır. Valilik veya kaymakamlığa yapılan başvurularda ayrıca bilgi ve belge istenilmez.
 2. MSB Şehitlik Yönergesi esaslarına göre, TSK mensubu asker ve sivil kişilerden şehitliklere defnedilenlerin anne, baba ve eşine onurlandırmak maksadıyla Şehadet Belgesi verilmektedir.
 3. Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olan sivillerin bu faaliyetlerinden dolayı hayatını kaybetmeleri, yaralanmaları veya sakatlanmaları halinde bunlardan hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisinin, eş veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisinin; malul olanlardan çalışabilir durumda olanların kendilerinin, çalışamayacak durumda olanların ise eş veya çocuklarından birisi istihdam hakkına sahiptir.
 4. 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinde belirtilen kamu görevlileri hakkında terör eylemlerine muhatap olarak yaralanan, sakatlanan, ölen veya öldürülenler için 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümleri uygulanır.
 5. 5510 ve 5434 sayılı Kanunu hükümlerince harp/vazife malullüğü gerektiren sebeplerle hayatını kaybeden personelin yakınlarına veya harp ve vazife malullüğü aylığı alan malul personel ve eşine SGK tarafından “Ücretsiz Seyahat Kartı” verilir.
 6. Gazilerin şans oyunları ile ilgili oyun bayiliği açma talepleri için Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.
 7. Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ve bağlı yurtlardan ve yükseköğrenim kredilerinden yararlanma ile ilgili talep ve şikâyetler için Gençlik ve Spor Bakanlığına müracaat edilmektedir.
 8. İş istihdamında öncelik hakkına sahip olanlar için KPSS’ye girme zorunluluğu aranmaz.
 9. Terör mağdurları için ölüm yardımı ve harcırah ödenmesi, Sosyal Güvenlik Kurumunca dul ve yetim aylığı bağlanması, faizsiz konut kredisi verilmesi, şehit çocuklarından yükseköğretimde katkı payı alınmaması, iş hakkı sağlanması, elektrik ve su ücreti indirimi, özel öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanması, SGK tarafından öğrenim yardımı yapılması, ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanması sağlanan kolaylık ve avantajlar sağlanmıştır.
 10. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 2007/62 sayılı Genelgesi uyarınca, Büyükşehir statüsünde olan illerde, ortaöğretim okullarına kayıt yaptıracak muharip gazi çocuklarının, durumlarını belgelemeleri halinde, istedikleri genel liselere kayıtları yapılır.
 11. 5434 sayılı Kanunun 74 ve 75’inci maddeleri ile 5510 sayılı Kanunun 34’üncü maddesine göre; şehit personelin vefat tarihinde, evli bulunmayan kız çocuklarına aylık bağlanır. Evlenme nedeni ile aylığı kesilmiş olanlardan sonradan boşanan veya dul kalanların da eski aylıkları bağlanarak ödenir.
 12. SGK iştirakçisi personelin şehit ya da malul olması halinde, hak sahiplerine/kendilerine almakta olduğu aylığın hizmet yılı ile çarpımı kadar emekli ikramiyesi ödenir.
 13. Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yükseköğrenimleri süresince Devlet tarafından burs verilir. Terör eylemlerinden dolayı yaralananların tedavileri Devlet tarafından yapılır. Zarar gören, can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlara, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan öncelikli yardım yapılır. Bu fondan ilk ve orta öğrenim çağındaki şehit çocuklarının öğrenim masrafları karşılanır.
 14. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu gereği yurt içinde ve yurt dışında kamu konutlarından yararlanmakta iken şehit olanların (erbaş/er hariç) aylığa hak sahibi dul/yetimleri ile malul olarak görevden ayrılan personel (erbaş/er hariç), özel tahsisli konutlarda oturanlar hariç olmak üzere, olay tarihinden itibaren bir yıl süreyle kamu konutlarından yararlanmaya devam eder.
 15. 3713 sayılı Kanun kapsamında malul olan ve kendisine vazife malullüğü aylığı bağlananlara bir defaya mahsus olmak üzere Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) faizsiz konut kredisi verilir.
 16. Kadro veya işin gerektirdiği nitelik, özellik ve şartları taşıması şartıyla, kamu kurum/kuruluşlarında sınavsız olarak istihdam edilebilme hakkı bulunmaktadır.
 17. Emlak Vergisi Kanunu hükümlerine göre şartları sağlandığında vergi muafiyeti söz konusu olacaktır. Ek olarak Gelir Vergisi Kanunu’na göre gelir vergisi indirimi ve Gümrük Kanunu’na göre gümrük vergisi muafiyeti söz konusu olabilecektir.
 18. Şartları taşımaları kaydıyla “Hususi Damgalı Pasaport” verilmektedir.
 19. TSK’nde görevli personelin düşük bir miktar karşılığı sigorta yaptırmaları halinde hizmette bulundukları sürede, her ne sebeple ve suretle olursa olsun vefat etmeleri ya da “Askerliğe Elverişli Değildir” raporu alarak malul olmaları halinde eş, çocuk, ana ve babalarına ya da kendilerine ilgili sigorta şirketi tarafından belirlenen miktarlarda ödeme yapılmaktadır.
 20. Terör nedeniyle malul olanlara “Malul Gazi Şerit Rozeti” verilir.
 21. Şehit ve malul gazi çocukları özel kreş ve gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerinden, yapılacak sosyal inceleme sonucu uygun bulunması halinde ücretsiz yararlandırılmaktadırlar.
 22. Vakıflar Genel Müdürlüğünce, belirlenecek öğrencilere tutarı Genel Müdürlükçe tespit edilen tutarlarda burs verilmektedir.
 23. 2005/27 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereğince; kamu kurum/kuruluşlarında görevli olan şehit eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri, 18 Mart Şehitler Gününde, kamu kurum/kuruluşlarında görevli olan malul gaziler ve eşleri 19 Eylül Gaziler Gününde idari izinli sayılırlar.
 24. Şehit dul ve yetimleri ile gaziler; “Müze ve Ören Yerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul Ve Esaslar Yönergesi” esaslarına göre, Turizm ve Kültür Bakanlığına ait tarihî ve turistik yerlerden ücretsiz olarak istifade edebilmektedir.
 25. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce, sezon boyunca gazi, şehit dul ve yetimlerine oyunlar, ücretsiz olarak izlettirilmektedir.
 26. Elektrik ve su kullanım ücretlerinde indirim hakları mevcuttur.

Kaynak; http://www.sgkrehberi.com/haber/12772 (Erişim Tarihi: 01.03.2016)

Comments (51)

 • Canan cevap

  Sivil terör mağdurları hakları sadece maas ve iş hakkımıdır

  Ağustos 19, 2018 , 12:47 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar,

   Konu ile ilgili 0530 202 23 26 No’lu telefondan iletişme geçebilirsiniz..

   İyi günler dileklerimle
   Av.Oğuzhan KARA

   Şubat 5, 2019 , 8:16 am
  • Müslüm kabadayı cevap

   Babam1980 yılında Şanlıurfa nın birecik ilçesinde karakolun önünde karpuz sergisinde karpuz satarken terörislerin uzun namlulu silahlarla taraması sonucu öldürülmüştür acaba terör mağdurları yasasından faydalanabilirmiyim saygılar

   Aralık 15, 2020 , 9:45 pm
   • Av. Oğuzhan KARA cevap

    Merhabalar bu tarihe kadar herhangi bir başvurunuz olmadıysa zamanaşımı durumuyla karşılaşabilirsiniz.Bulundugunuz ilden bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim

    Aralık 17, 2020 , 5:32 pm
   • Erdi cevap

    Askerlik görevimi şoför olarak yapıyordum ve askeri araca EYP saldırı oldu saldırı sonrası bizi revire ya da hastaneye göturmediler koğuşta istirahat verdiler . Olay ile ilgili jandarma ifade aldı, İnternet sitesinde tam net olmasa da yayınlandı ve videosu var . Yasal haklarım nelerdir

    Nisan 15, 2022 , 4:19 pm
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Tazminat davası açabilirsiniz

     Nisan 17, 2022 , 8:45 am
 • Mesut cevap

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim terör mağduru olmamıza rağmen bana kredi cıktı bende dilekçe göndermek istıyorum. Yardımcı olabilir misniz?

  Mayıs 8, 2019 , 11:12 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba mesut bey, konu ile ilgili bilgi almak için ofisimizi arayabilirsiniz.

   Temmuz 17, 2019 , 6:55 pm
 • Ramazan Sümer cevap

  Merhaba benim Abim 2004 yılında diyarbakır da terör mağduru oldu ve 2014 yılında iş imkanı sağladılar fakat Abim kanser hastalığına yakalandı ve vefaat etti onun yerine kardeşlerinden biri ise giremez mi

  Aralık 30, 2019 , 9:18 pm
  • Ramazan cevap

   Slm ben ramazan 8 haziran 2020 van çatak ta güvenlik yolunda çalışırken iş bitimi yatma yerine dönerken terör örgütünun yola döşediği eyp bombaya minibusle bastık basma sonucu 2 arkadaşımız vefat etti ben yaralandım ayağım ve kolum kırıldı 5 ay işgöremezlik raporu aldım toplamda .devlet ,şirket, aracın sigortasından veya bilmediklerimden bir hak hukukum oluyormu .öğrenmek istiyorum çünkü kimse bizimle ilgilenmedi gerçekten teşekürler şimdiden

   Şubat 19, 2021 , 7:09 pm
   • Av. Oğuzhan KARA cevap

    Merhabalar konunile ilgili bizi 05302022326 nolu telefondan arayabilirsiniz .Hak düşürücü sureler var dikkat etmenizde fayda var

    Şubat 25, 2021 , 8:37 am
 • Kerem AKDOĞAN cevap

  Merhaba ben 20/08/2016 tarihinde Gaziantep beybahçe mahalesinde bulunan amcamın oğlunun düğününde DAŞ terör örgütünün düzenlediği bombalı saldırıda 54 kişinin hayatını kaybedenlerin hepside benin ailemdi bunların içinde oğlumu ve iki kardeşimide kaybetim bugüne kadar bu insanlar hakında herhangi birşey sölenmedi ve olayda eşim ve çocuklarımda yaralıydı ve hayatımız alt üst oldu eşim ve çocuklarımın psikolojisi bozulmuş kimse demiyor bu insanlar ne yapıyor hiç bir şey nesöyleniyor nede gündeme geliyor.

  Ocak 21, 2020 , 10:28 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar,
   Öncelikle başınız sağ olsun, geçmiş olsun. Olayda ölmüş bulunan yakınlarınız için ve yaralanmış, malul kalmış yakınlarınız için dava açma hakkınız var. Ancak İdari Davalarda dava açma sürelerinin kaçırılması hak kaybına yol açar. Konu ile ilgili hukuki yardım almak faydalı olacaktır.

   Ocak 30, 2020 , 8:10 am
   • guvenercan94@gmail.com cevap

    Mrb benimde eşimin annesi sivil şehit eşimin anısı bu sebepten işe alındı fakat eşim hiç bir yardım vs almadı bunun için ne yapmalıyım bilgi verseniz tşk ederim

    Nisan 16, 2022 , 8:45 pm
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Aile ve sosyal politikalar Bakanlı ve Valilik ile görüsmenizi tavsiye ederim

     Nisan 17, 2022 , 8:44 am
 • ERGÜN KORKUT cevap

  selam 1968 yılında babam askerde atış esnasında vurulup şehit oluyo bunuda biz böyle biliyorduk taki ben oğlu olarak tek varisi oldumdan devlete iş icin müracat ettimde kara kuvvetleri şehit sıtatüsünde deyil dedi daha sonra uzun ugraşlar sonunda aile ve sosyal politikalar bakanlınca düzeltildi bundan dolayı da ben şu anda manisa akhisar adliyesinde çalışmaktayım ama hala karakuvetleri şehitdeyildiyo budurumda kara kuvetlerine maddi manevi tazminat hakkım varmı bilgilendirirseniz sevinirim

  Şubat 5, 2020 , 9:17 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar,
   Olay neticesinde hali hazırda maddi ya da manevi zararınız yok gibi anlaşılıyor. Açıklamalarınızda hata daha sonra düzeltilmiş. Kara Kuvvetlerinin şehit değil, demesi sizi ne şekilde zarara uğratıyor. Bunu detaylandırmanız gerekmektedir.

   Şubat 8, 2020 , 7:37 am
 • şirin cevap

  Mrb bende terör mağduru olarak istihdam edildim ama inanın başka ne gibi haklarımız var bilmiyoruz birde bu iş hakkının 2 ye çıkması ile ilgili bir çalışma varmı bilgilendirirseniz seviniriz

  Şubat 21, 2020 , 7:45 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar,
   Konu ile ilgili bulunduğunuz ilin Valiliğine müracaat etmenizde fayda var.

   Şubat 26, 2020 , 9:39 am
 • Necati cevap

  Ben 17 şubat 2016 Ankara merasim sokak patlamasında yaralandım askerlik görevimi yaparken bu durumda benim ne gibi haklarım olabilir.

  Nisan 24, 2020 , 11:20 pm
  • hacer karatuluk cevap

   Merhaba, olayın üzerinden çok vakit geçtiği için zamanaşımına uğramış olarak görünüyor. Bu süre içerisinde herhangi bir rapor aldıysanız rapor tarihi önem teşkil eder. Konu ile ilgili 0507 759 61 14 Numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

   Nisan 30, 2020 , 12:49 pm
 • Suat cevap

  Merhaba , ben suat sivil sehit çocuğuyum. Saglikciyim memleketim olan vanin bir ilçesine atandım. Yeni sistem gereği 4 yıl çakılı çalışmak zorundayım. Ama ben merkeze görev istiyorum çünkü annem hasta diyaliz hastası. Bu durumu kullanarak yapabilirmiyim. Lütfen geri dönüş yaparsanız sevinirim.

  Haziran 8, 2020 , 8:11 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar çekili kadrolarda yer değişikliği olmaz ama annenizin sağlık durumu özel bir durum il merkezinde bulunmayı gerektiren bir durum.Annenize bakmakla yükümlü olduğunuzu ispatlayarak çalıştığınız kuruma başvuru yapabilirsiniz.Talebinizin reddi halinde dava açmanızı tavsiye ederim.Konu ile ilgili olarak 05302022326 numaralı telefonu arayarak randevu alabilirsiniz

   Haziran 10, 2020 , 8:20 pm
 • adsiz cevap

  merhaba benim nisanlim 2016 yılında mardin artukluda terör örgütü tarafindan araba patlatildi icinde magdur kalan nisanlim için hak talep etmek icin nereye muracat etmeliyiz nereye gittiysek kapilari kapattilar yardimci olursaniz sevinirim.

  Temmuz 15, 2020 , 12:48 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar terörden kaynaklı olaylarda sosyal risk ilkesine göre tazminat alabilirsiniz nişanlı olduğunuzu ispatlamaniz halinde maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz ama 1-5yıllik zamanaşımı süreleri var hukuki yardım almanızda fayda var

   Temmuz 15, 2020 , 6:16 pm
 • Arjen cevap

  Merhabalar ben bir sivil şehit çocuğuyum ama tarafımıza bir şehadet belgesi verilmedi. Acaba sivil şehitlerin böyle bir hakkı yok mu ya da varsa nereye başvurabilirim. Teşekkürler.

  Temmuz 24, 2020 , 9:49 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar bulunduğunuz ilin valiliği ile görüşmenizi tavsiye ederim

   Temmuz 26, 2020 , 5:23 pm
 • adsiz cevap

  telefon numaraniizi rica edebilirmiyim

  Temmuz 26, 2020 , 12:24 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar 05302022326 numaram burdan ulasabiirsiniz

   Temmuz 26, 2020 , 4:45 pm
   • Aktaş cevap

    S.a oğuzhan bey size bir sorum olcak cevap alırsam sevinirim.
    05.10.2016 da
    Ìskur araciligiyla okulda temizlik gòrevi yapiyordum.
    Okul őnünde teröristlerin bombalı araç patlatması sonucu Ben ve okul mùdùri yaralandık ambulans bize hastene ye gőtùrdù kolumun cesitli yerinde Dikiş atildi ve psikiyatri tedavi gőrűyorum patlamadan by yana tedavi gòrmekteyim araliksiz ve psikiyatri yùzde 40 rapor aldim psikiyatri den bu rapor ile aylık maaş alabilirmiyim ssk tarafından

    Ağustos 14, 2020 , 8:58 pm
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Merhabalar terör sebebiyle maluliyet oranının %60 Ve üzeri olanlar aylık alabiliyor.%40 ve %59 arası maluliyeti olanlar ise belli şartların varlığı ve raporlarının Sgk tarafından onaylanması halinde aylık alabiliyor.Ayrica yeni aldığınız ve tazminat için dava açma sürenizin henüz geçmediğini anlıyorum rapor tarihinden itibaren 60 günlük dava sürelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.Konu ile ilgili olarak 05302022326 nolu telefondan bize ulasabilirsiniz

     Ağustos 14, 2020 , 11:01 pm
   • Esat cevap

    .
    Merhaba babam 1996 yılında Şırnak Uludere ilçesi de koyun otlatırken mayına bastı bir ayağı kaybetti maaşıda çok az bide başka hak vermediler

    Şubat 3, 2021 , 2:33 pm
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Merhabalar bulunduğunuz ilin Valilıgı ile görüşmenizi tavsiye ederim

     Şubat 9, 2021 , 6:20 pm
 • Yasemin cevap

  Babam 2004 yılında ısparta yolunda terör örgütünün döşedikleri bayına basıp vefat etti sivil şehit yakınlarına 2. İş istihdamı sağlanıyor mu bu kanun yürülüktw mi ya da nereye başvurmak lazım bu konu hakkında..

  Ekim 25, 2020 , 9:24 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar bu konuda detaylı bilgi almak için bulunduğunuz ilin Valiliği ile.gorusmenizi tavsiye ederim

   Kasım 1, 2020 , 6:47 pm
  • Osman bayrak cevap

   Merhaba hocam ben sivil terör mağduru yum ben 2015 te mep personel olarak atandim okul da hizmetli olarak atandim okul müdürü 2018 başbakan gelgesin bizim terör mağduru olduğunuz için hiç bir hak sizi verilmemiştir halen tüvalet sınıf temiz lik işlerinde caliştiriyorlar beni bana yardımcı olabilrmisin

   Ekim 18, 2021 , 5:00 pm
   • Kayı Hukuk Merve cevap

    Merhabalar,
    0(507) 759-6114 numara ile bize ulaşabilirsiniz.

    Ekim 18, 2021 , 7:39 pm
 • hasret baran cevap

  Mrb sivil terör mağduru yakınıyım faizsiz konut kredisi den nasıl faydalanırım kaç yere sordum hakkınız bulunmamaktadır diorlar bununla ilgili herhangi bişi yapabilirmiyiz e devlette var gözüküyor sgk ya yönlendiriyor sgk da yok dio yardımcı olabilimirisiniz av:Oğuzhan kara

  Kasım 23, 2020 , 10:02 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar bu konuda bilgimiz yok bankalarla görüşmenizde fayda var

   Aralık 5, 2020 , 12:37 pm
 • Mesut cevap

  Merhaba! 1994 yılında babam mahale muhtarıyken terör örgütü tarafından öldürüldü savcılık ve terörle mücadele olayın inceleme sonucunda terör eylemi olduğuna dair karara varıldı. 1 kişi işe alındı bizden babam halen normal bir sivil vatandaş olarak gürülüyor şehitlik sınıfına girmesi için ne yapmalıyız muhtarlar şehit sınıfına giriliyormu sonuçta kamu personelidır

  Aralık 11, 2020 , 1:45 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar başınız sağolsun. Konu ile ilgili olarak İçişleri bakanlığına yazılı olarak başvurmanızı tavsiye ederim

   Aralık 11, 2020 , 10:22 pm
 • Rojhat cevap

  Sivil terör magdurlar askerde muaf olabiliyorlar mı yada istediği yerde vatan görevi yapabilir mi

  Aralık 20, 2020 , 6:16 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar Konu ile ilgili arak Milli Savunma Bakanlığı veya bulunduğunuz ilin Valigi ile görüşmenizi tavsiye ederim

   Aralık 26, 2020 , 4:13 pm
 • Ferhat cevap

  Merhaba sivil ŞEHİT yakınlarına neden ÖTV indirimi veya faizsiz konut kredisi hakları yok

  Ocak 1, 2021 , 9:26 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba konu ile ilgili Aile Bakanlığı ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Ocak 1, 2021 , 12:07 pm
  • Abdurrahim cevap

   Merhabalar ismim Abdurrahim Vural 15 temmuz darbe girişiminde ablam sivil şehit oldu şehit olması durumunda il millî eğitim müdürlüğünde memur olarak çalışma imkanı sunuldu bana bunun haricindeki haklarım nelerdir öğrenebilirmiyim

   Kasım 12, 2021 , 2:56 pm
   • Av. Oğuzhan KARA cevap

    Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi ve bulunduğunuz ilin Valiliği ile gorusmenizi tavsiye ederim

    Aralık 5, 2021 , 7:53 pm
 • Şahin cevap

  Merhabalar benim eşim in babası 93 terör istler tarafından şehit edildi sivil şehit sayılıyor acaba ÖTV indirimi veya faizsiz ev kredisinden yararlanilabilir mi

  Şubat 2, 2021 , 11:44 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar bulunduğunuz ilin Valiliği ile görüşmenizde fayda var

   Şubat 9, 2021 , 6:22 pm
 • Süleyman sevgin cevap

  Merhaba ben şu soruyu sormak istedim babam 2000 li yıllarda güvenlik korucusuydu. Fakat 2009 kan kanserinden vefat etti devlet kadro veya iş imkanı sunuyor mu teşekkür ederim

  Ocak 13, 2022 , 10:33 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Aile sosyal politikalar Bakanlıgı ile gorüsmenizde fayda var

   Ocak 23, 2022 , 4:58 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.