Ankara İcra Avukatı

İcra hukuku kişi veya kurumların alacaklarını devlet eli ile zor kullanım sonucu alınması durumunu ifade eden bir hukuk dalı olarak tanımlanabilir. İcra hukukunda kişilerin gönlü olmadan cebri olarak hacizli mal alımından söz edilir. Genelde tüzel veya kamu tüzel kişilerin alacakları için icra hukuku doğmaktadır. Bu durumda kişi veya kurumların haklarını savunacak olanda bir avukat kalemine ihtiyaç doğmaktadır. Burada ise devreye biz avukatlar girmekte ve davaları veya alım şartlarını biz takip etmekteyiz.

İcra Hukukunda Yer Alan Haciz Türleri ve Avukatın Rolü

İcra hukukunda alacaklının karşı tarafın mallarına cebren kast etmesi veya haciz koydurması hususu geçerlidir. Bu açıdan dolayı haciz türleri çeşitli özellikler taşımakta ve her mala koyulabilecek haciz türü farklılık göstermektedir.

İhtiyati haciz: Geçici bir hukuki olaydır. Alacağı temin edene kadar kişilerin mal varlıklarına konan bir ambargo olarak düşünülebilir. Burada avukat olarak alacaklı veya borçlu tarafın hakkının savunulmasına ve koyulacak olan malların ambargosunun sınırlarının belirlenmesi hususundaki olaylara açıklık getirilmekte ve müvekkilin hakları gözetilmektedir.

Konkordato: Borçlunun işlerini korumak için düzenlenmiş olan bir kurumdur. Burada genellikle şirketler için söz konusu olan bir durum geçerlidir. Bu açıdan dolayı şirket tüzel kişileri biz avukatlara başvurarak işlerinin yürütülmesinin karşı taraf tarafından engellenmemesi hususunda yardımcı olmamız istenilmekte ve konkordato konulmasını talep etmektedir. Bu durumda devreye icra avukatları girmekte ve bu hususlar icra avukatı sayesinde düzenlenmektedir.

İcra Avukatına Nasıl Ulaşılabilir?

İcra avukatına ulaşmak isteyen kişiler genelde borçlu ve alacak durumlarında ortaya çıkmaktadır. Bu hususta kişilerin icra mahkemelerine dava atmaları gereklidir. Bu durumda açılan dava ile devletin veya avukatlar barosunun size tanımış olduğu avukat hakkından fayda sağlayabilirsiniz. Bu durumda bir başka yöntem ise icra avukat büroları sayesinde dava için bizleri takip edebilir veya görüşme sağlayabilirsiniz.

Tahsilat İşlemleri

İcra hukuku konusunda davaların kazanılması hususunda önemli olan birim avukatlardır. Müvekkilinin alacağını en kısa sürede alacak hale getiren avukat müvekkil açısından taraf konumundadır. Bu nedenden dolayı alacağınızın en kısa zaman içerisinde alınması sağlanacaktır. Kişilerin tarafıma başvurmaları halinde fatura, senet veya kıymetli evrak alınması hususu geçerli olacak bu gibi belgelerin tarafınıza ulaştırılması konusunda borçlu aleyhinde hareket etmekteyiz. Avukat bu aşamada müvekkilinin çıkarlarını hedef kılarak adi veya resmi alacaklarının bir an evvel tarafınıza iletebilmek için faaliyet gösterecektir. Bu durumda kişilerin icra avukatlarını seçmeleri daha kısa bir yol olarak geçerli sayılacaktır.

İptal Davaları

Borçlu veya alacaklı lehine olan davalarda tarafların mal varlıklarının riske girmemesi adına rehin hakkın doğmadan önce iptal davasına yol açan hususları ortaya atılması sağlanmaktadır. Hem hukuki bir yol olması ve de alacağın tahsilatı açısından dolayı kişilerin alacakları riske girmemekte ve tahsil aşaması da kısaltılmış olmaktadır.

Comments (10)

 • Niyazi cevap

  Selam biz dolandırıldık bankalar dan ikdiyaç kredi cekdiler ne ev verdiler ne paramızı vermediler bu kişiler yakaladılar İstanbul esenyurt da bize yardımcı olun lütfen Allah aşkına bizi dolandırıldık bankalar dan 05318448995

  Ocak 10, 2020 , 8:23 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar,
   Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili hukuki yardım almak faydalı olacaktır.

   Ocak 30, 2020 , 8:46 am
 • Mustafa karakaya cevap

  Iyi gunler ,Şimdi benim 2 adet dosyam var ama 2 sinide ödedim.Fakat dosya kapanmamış bu 2 dosyamı kapatmak istiyorum.Bunun avukat ücreti ile nekadar tutar.

  Nisan 3, 2020 , 3:58 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba icra dosyalarını kapatabilmek için tahsil harçlarını ödemeniz gerekir. Konu ile ilgili 0507 759 61 14 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

   Nisan 23, 2020 , 9:41 pm
 • Abdullah Tamkoç cevap

  merhaba hocam bir arkadaşıma müteselsil kefil oldum
  Borç vade tarihlerinde ödenmeyince dolayısıyla benim kapımı çaldılar ve 500.000 tl borç çıktı
  Ben kefil olduktan sonra 65.000 tl kredi çekmişler ve diğer borçlar eskiye dönük çekilen krediler
  Banka beni eski kredilerede kefil yapmış
  Ben kefil olurken kefalet limitine 500.000 tl yazmıştım biliyorum
  Üzerimde ticari okul servisi var hacizler koyuyor yakalama koyuyor ve 3 sefer yakalandı araç otoparklarda yattı
  ve evime icra gönderiyor
  2 senedir borçlu kişi taksitlendirme yaptı ve ödüyor ara ödeme yapıyor
  2 senedir yaklaşık 200.000 tl ödenmiştir
  Taksitlerde aksama olunca avukat beni arayıp akşama para yatmazsa araca yakalama koyacam satacam vs gibi şeyler söylüyor ben bu borçtan hukuki olarak nasıl kurtulabilirim
  Teşekkürler

  Temmuz 9, 2020 , 7:30 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar kedilerin geçerliliği hususundaki yayınladığımız makalelerimizi okumanızı tavsiye ederim.Iletisim no:05302022326

   Temmuz 26, 2020 , 5:53 pm
 • Ender cevap

  Merhabalar. Ben icralik olan ihalelere girerek tasinmaz almak istiyorum. Fakat fesih davalarinin açıliyor olmasi beni engelliyor.
  Sorum : Bu fesih davalarini borclu genelde aciyormu. Kimi yerde diyorki %80 aciyorlar kimi yerde %10 oraninda aciliyor. Saglikli bilgiyi sizden alabirmiyim. İyi calismalar

  Ağustos 7, 2020 , 1:36 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar icra ihalelerine tabi ki girebilirsiniz ihale şartlarında usulsüzlük olması halinde ilgili kişiler dava açabilir borçlu da bunlardan biri.Gireceginiz ihalenin usulüne uygun olup olmadığını dosyasından incelemenizi tavsiye ederim

   Ağustos 16, 2020 , 3:09 pm
 • İLHAN ŞİMŞEK cevap

  merhaba, ben 2010 yılında 55000tl senet verdim. İcraya girdikten sonra 60500tl olarak işyerime bildirildi ve memur olma hasabiyle maaşımın 1/4 haciz kesilmeye başlandı(15/04/2010). 15/08/2020 tarihine kadar maaşımdan kesilen toplam tutar 56000tl. Gidip icra müdürlüğünde borcumu hesaplattığımda (dosya masrafı, vergi, harç, Avukatlık ücreti vs.)
  Toplam Borç: 162,000tl
  Ödenen :56.000Tl
  Kalan:106.000tl
  emekli tazminatını versem, emekli olsam yine borcun 1/4 kesilmeye devam edecek yani ömür boyu ödesem, mezara kadar bu borç bitmez. katlanarak çoğalıyor. Bu durumda ne yapabilirim. yardımcı olabilirmisiniz.
  tsk eder iyi çalışmalar dilerim.

  Ağustos 29, 2020 , 10:25 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar işlemiş faiz alacağı olabilir.Borç miktarında hata olduğunu düşünüyorsanız hukuki destek almanızı tavsiye ederim

   Eylül 6, 2020 , 12:08 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir