Ankara Kira Hukuku Avukatı

Müşterilerimizin kira hukuku ile ilgili tüm problemlerini çözmek ve alacaklarının kanunlar çerçevesinde en üst seviyede gerçekleştirmek için hizmet vermekteyiz. Kira hukuku konusunda yılların verdiği deneyim ve sonuçlandırdığımız davalardaki başarı oranlarımız verdiğimiz hizmetlerdeki en büyük referansımız olmaktadır. Müşterilerimizi bu konuda bize vekalet vermesinden sonra tüm işlemlerde bilgilendirme haricinde meşgul etmemekteyiz. Ücretlerimiz dava konuları ile değişmekle beraber bu sektörde uygulanan en uygun miktarda gerçekleşmektedir. Davalar kesin sonuca ulaşana kadar başladığımız titizlikle işlemlerimize devam etmekteyiz. Davaların her aşamasında müşterilerimizle irtibatta bulunarak, alternatif çözümler üreterek en iyi sonuçları almak için çalışmaktayız. Müşterilerimiz bizi her konuda 24 saat arayabilir ve iletişime geçebilirler.

Kira Hukuku Davaları Neleri Kapsar?

Kira hukukunda açılan davalar genellikle kiracı ile kiralayan arasındaki uyuşmazlıkları konu etmektedir. Bu kapsamda hizmet verdiğimiz davalar kira tespit ve tahliye davalarıdır. Tahliye davaları olarak ise; kiracının iflasından dolayı, temerrüt sebebinden, konut ihtiyacından, iş yeri ihtiyacından dolayı, iki haklı ihtar sebebinden, yeniden inşa ve imardan dolayı, kiralananın temliki sebebinden, yazılı taahhüt nedeni ile, kira sözleşmesinin sonlanmasından ve sözleşmeye aykırılıktan, kiracının ölümünden dolayı ve ihtiyaçtan tahliye davalarının tümü ile ilgili hizmet vermekteyiz. Ayrıca kira alacaklarının takibi, tahsili ve bu konuda oluşan icra takiplerini de sizin adınıza yapmaktayız.

Kira Sözleşmesi Hazırlanması

Kiracı ile kiralayan arasında hukuki bir anlaşmazlık ortaya çıktığında, mahkemelerin göz önünde bulundurduğu en önemli konu bu iki kişi tarafından yapılan kira sözleşmesi olmaktadır. Kira sözleşmeleri ne kadar iyi ve hukuka uygun olarak yasal bir boşluk bırakılmadan hazırlanırsa, problem çıkması halinde en çok faydalanılacak belge olmaktadır. Kira sözleşmesinde mutlaka; kira süresi (1 yıl olarak yapılması faydalı olmaktadır), kiranın ödeme şekli ve zamanı (banka yolu ile ödenmesi en garantili yöntemdir), devir veya ortak alma hakkı, kiraya verilen mekanda yapılan tadilatlar ve giderler (elektrik, su ve doğal gaz gibi) belirtilmeli, özellikle giderler kısmındaki başlıklarda aboneliğin kiracının üzerine alınma şartı mutlaka yazılmalıdır. Müşterilerimizin kira sözleşmelerini, ileride sorun yaratmayacak ve hukuki problemlerde ise tamamen haklı konuma getirecek şekilde yapmaktayız.

Kiranın Ödenmemesi Durumunda Hizmetlerimiz

Kiracılarla yaşanan en büyük ve yaygın problemlerin başında kiranın ödenmemesi veya sürekli olarak geciktirilmesi gelmektedir. Altı aydan fazla yapılan kira sözleşmelerindeki kira bedelinin, kiracı tarafından 30 günlük sürede ödenmemesi durumunda ihtar çekme ve sonrasında da tahliye işlemleri gerçekleşmektedir. Kirasını zamanında ödemeyen kiracılar için müşterilerimiz adına ihtarları çekmekte ve ihtara rağmen ödeme gerçekleşmediğinde ise kiracının mülkü tahliyesi için, mahkemeler ve icra müdürlüklerince gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamaktayız. normal şartlarda çok uzun süren tahliye işlemlerini tecrübemiz sayesinde en kısa sürede gerçekleştirmekteyiz.

Depozito ve Tazminat

Kiracının kiralayan tarafından izninin alınmadan ve yaptığımız sözleşmeye aykırı olarak mülke zarar vermesi veya tadilat yapması halinde zararın tazminin depozitodan (yeterli ise) karşılanmasını ve tadilatın eski haline getirilerek teslimi için tüm hukuki işleri yapmaktayız.

Comments (15)

 • Ayhan Kologlu cevap

  iyi gunler,
  Bir yillik kontrat suresi doldu
  Tahliye davasi acilabilir mi? Avukatlik ucreti hakkinda bilgi verebilir misiniz
  Tesekkurler

  Ağustos 11, 2020 , 8:07 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalr tahliye davası açmanın şartları var sözlesme bitmeden önce ihtarname göndermek bu şartlardan biri.Hukuki yardım almanızda fayda var.

   Ağustos 16, 2020 , 2:59 pm
 • Cemre cevap

  Merhaba
  Kiraya vereceğim kişi kontratı imzalamak için gelmedi sadece depozit verdi daha sonra konuşmalarında tutarsızlık olduğu için evi vermekten vazgeçtim depozito sunu geri yatırdım şimdi benden mağdur oldum nakliyemi hazırladım diyerek para istiyor dava edeceğini sölüyor. Ne yapmalıyım

  Eylül 18, 2020 , 9:54 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba yapacağınız bir şey yok.Dava acarsa size karşı bu yönde savunmayapabiirsiniz.

   Eylül 19, 2020 , 10:52 am
 • Alper KILIÇ cevap

  Merhaba,

  Ben 18 kasımda emlakçı aracılığıyla aylık 1500 TL’ye sıfır bir daire kiraladım. Kiralamadan önce emlakçının sözü ile evdeki eksiklerin 30 Kasıma kadar tamamlananacağı üzerine bizde emlakçının komisyonunu vererek sözleşmemizi yaptık. Evdeki eksikler 2 adet duşakabin ve buna bağlı su gideri yapımı, kombi takılması, kornişlerin takılması, daire içerisinde elektrik, su, ve boya eksiklerinin tamamlanacağı yönündeydi.

  Ben 29 Kasımda eve taşındım. şu anki vaziyet, Kombi takıldı ancak abonelik yaptıramıyorum çünkü proje numarasını alamadım henüz tamamlanmamış. ev buz gibi. evdeki pimapen pencereler ayarsız aralarından soğuk giriyor. duşakabin 1 adet takıldı ancak sözleşmede 2 adet yazıyor. sözleşmede ev temiz teslim edildi yazıyor ancak inşaat temizliği yaptırdım 650 tl ödedim. banyo dolabı ayna ve ankastre ocak, fırın, aspiratör yok kiracı kendi taktırsın demiş hepsini kendim aldım. evdeki eksikleri emlakçı tamamlatacağını söylemesine rağmen hala yapılmadı. süre vermek mi gerekir ? ev sahibi kirasını gününde isteyecek ancak bana söz verilen hiçbirşey gününde yapılmadı. bu magduriyetimin bir bedeli var mıdır ? saygılarımla, 05326323436 Alper KILIÇ

  Aralık 2, 2020 , 6:38 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar mahkeme kanalıyla tespit davası açarak eksiklikleri tespit ettirmenizde fayda var

   Aralık 5, 2020 , 12:23 pm
 • Onur cevap

  Merhaba kiracıyım sözleşmem var ama feshetmek istiyorum.feshi ve anahtar teslimini noter yoluyla yapmam yeterli olur mu

  Ocak 11, 2021 , 1:47 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba kiralayanla anlaşmak suretiyle sonlandirmanizda fayda var aksi durumda konutun kiraya verilemediği dönem için sizden kira bedeli talep edilebilir

   Ocak 13, 2021 , 8:02 pm
 • EMRAH ÖZKAN cevap

  Merhabalar. 6 Daire ve 3 Dükkanı bulunan binamız 2014 yılında 10 yıl süreyle kiraya verildi. Kiracı MEB’e bağlı olarak eğitim kursları işletmesi yapmakta. Son 2-3 yıldır kiralarını düzgün bir şekilde yatırmıyor. Pandemi döneminde hiç yatırmamaya başladı. Bizim sorunumuz pandemiye bağlı bir olay değil. Kiracı normal dönemlerde de kirasını ödemiyor ve geciktiriyordu. Mal sahibi olan annem (o zamanlar tanıdığı ve güvendiğini sandığı) kiracı ile (bizim olmadığımız bir dönemde) sözleşme yaparken, kiracı çeşitli vaatler ile aynı zamanda alt kira sözleşmesi imzalatmış. Görünürde her şey hukuka uygun görünüyor. O zamandan bu yana bizim bildiğimiz 3 defa alt kiracı değiştirmiş. 2019 aralık ayında ilk ihtarımızı çektik. Bu ihtarı bizimle sözleşmeyi imzalayan şahıslar adına çektik. Daha sonra düzensiz olarak ödeme yapmaya başladı. Daha doğrusu 2-3 aylık kirasını Temmuz 2020’de yatırdı ama halen bu tarihte bile 5 aylık ödenmemiş kirası bulunmaktaydı. Biz pandemi koşullarından dolayı kapalı oldukları için üzerlerine gitmedik. Ancak eğitim kurumları açılmış olmasına rağmen kira ödememe durumları devam etti. 2021 Ocak ayında bir ihtar daha çektik ama bu sefer ilk ihtarda herhangi bir itirazı olmayan ilk kira sözleşmesi sahibi vatandaş (kendisi hapisteymiş) avukatı aracılığıyla kendisinin durumundan dolayı sorumlu tutulamayacağını ve hatta daha da ileri giderek sözleşmelerde bulunan imzaların kendisine ait olmadığını savundu. Bizim amacımız zaten mevcut kiracının borcunu ödemesi ve ödemediği takdirde tahliye hakkımızın olması. Normal şartlarda bu gayet kolay bir işlem ancak yukarıda belirttiklerim çerçevesinde bizim ihtarnameyi kimin adına göndermemiz gerekiyor. Yaptığım araştırmalarda alt kiracının önceki kiracı ve kiralayan ile ilgili tüm sözleşme yükümlülüklerini kabul etmiş olması gerekiyor. Buna borçlar da dahil. Ama biz tüm bu kiracılık ve alt kiracılık olaylarını çeviren ve belgelerde ismi geçmeyen (dolandırıcı nitelikli) esas kiracımız ile konuştuğumuz zaman çok rahat davranıyor. Önceliğinin kira olmadığını söylüyor. Her türlü ihtar gönderebilirsiniz diyor. Sonuç olarak bizim ilk sözleşme imzaladığımız kiracı adına gönderdiğimiz ihtar alt kiracıları ilgilendirmiyor mu? Aksi halde alt kiracılar bize herhangi bir bilgilendirme yapmıyor kira sözleşmelerindeki muhattapları biz olmadığımız için.

  Kusura bakmayın biraz karışık oldu ama olay da karışık bir hale geldi ne yazık ki. Ne yapmamız gerektiği hakkında bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.

  Mart 2, 2021 , 2:12 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar talebiniz halinde ücretli danışmanlık alabilirsiniz

   Mart 4, 2021 , 8:28 pm
 • Faruk cevap

  Merhaba,
  Kiracıyım ve 15 Temmuz tarihinde kira kontratım bitiyor. 2019 tarihinde imzaladığımız kira kontratın “Özel Koşullar” altında bir maddede “Sözleşmenin hitamından 1 ay önce yazılı olarak fesh edilmediği takdirde her defasında sözleşme 1 yıl yenilenecektir” yazıyor. Ev sahibi de bu maddeye dayanarak, başka bir sebep göstermeden 15 Temmuz tarihinde evi boşaltmam için 3 Haziran ihtarname gönderdi. Şimdi bu maddeye dayanarak beni evden çıkarabilir mi? (Bütün kiralarımı günü gelmeden ödedim, apartmanda ya da sitede hakkımda her hangi bir borç ya da şikayet bulunmamakta.)

  Haziran 3, 2021 , 12:34 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Ev sahibi kontratta belirtilen surede ihtar göndermissse tahliye ettirebilir

   Haziran 13, 2021 , 3:49 pm
 • Av. Oğuzhan KARA cevap

  Mevcut durum sebebiyle oluşan bir zarariniz varsa şartları olusmussa dava acabilirsiniz derayli bir görüşme yapmadan hangi hukuki yolu izleyeceğinizi söylemek zor hukuki yardım almanızda fayda var

  Ağustos 1, 2021 , 2:55 pm
 • Gamze cevap

  Merhaba bir ay önce aldığım evden kiracı çıkmıyor tek evim orası ve orada kalmam gerekiyor eski ev sahibiyle sözleşmesi bir ay önce bitmiş ihtar yeterli mi çıkarmak için dava mi açmalıyım

  Ağustos 4, 2021 , 3:27 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   İhtiyaç nedeniyle tahliye davasi açmanız gerekiyor süreler önemli.Konu ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.İletişim no 05077596114

   Ağustos 28, 2021 , 10:21 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir