Ankara Kira Hukuku Avukatı

Müşterilerimizin kira hukuku ile ilgili tüm problemlerini çözmek ve alacaklarının kanunlar çerçevesinde en üst seviyede gerçekleştirmek için hizmet vermekteyiz. Kira hukuku konusunda yılların verdiği deneyim ve sonuçlandırdığımız davalardaki başarı oranlarımız verdiğimiz hizmetlerdeki en büyük referansımız olmaktadır. Müşterilerimizi bu konuda bize vekalet vermesinden sonra tüm işlemlerde bilgilendirme haricinde meşgul etmemekteyiz. Ücretlerimiz dava konuları ile değişmekle beraber bu sektörde uygulanan en uygun miktarda gerçekleşmektedir. Davalar kesin sonuca ulaşana kadar başladığımız titizlikle işlemlerimize devam etmekteyiz. Davaların her aşamasında müşterilerimizle irtibatta bulunarak, alternatif çözümler üreterek en iyi sonuçları almak için çalışmaktayız. Müşterilerimiz bizi her konuda 24 saat arayabilir ve iletişime geçebilirler.

Kira Hukuku Davaları Neleri Kapsar?

Kira hukukunda açılan davalar genellikle kiracı ile kiralayan arasındaki uyuşmazlıkları konu etmektedir. Bu kapsamda hizmet verdiğimiz davalar kira tespit ve tahliye davalarıdır. Tahliye davaları olarak ise; kiracının iflasından dolayı, temerrüt sebebinden, konut ihtiyacından, iş yeri ihtiyacından dolayı, iki haklı ihtar sebebinden, yeniden inşa ve imardan dolayı, kiralananın temliki sebebinden, yazılı taahhüt nedeni ile, kira sözleşmesinin sonlanmasından ve sözleşmeye aykırılıktan, kiracının ölümünden dolayı ve ihtiyaçtan tahliye davalarının tümü ile ilgili hizmet vermekteyiz. Ayrıca kira alacaklarının takibi, tahsili ve bu konuda oluşan icra takiplerini de sizin adınıza yapmaktayız.

Kira Sözleşmesi Hazırlanması

Kiracı ile kiralayan arasında hukuki bir anlaşmazlık ortaya çıktığında, mahkemelerin göz önünde bulundurduğu en önemli konu bu iki kişi tarafından yapılan kira sözleşmesi olmaktadır. Kira sözleşmeleri ne kadar iyi ve hukuka uygun olarak yasal bir boşluk bırakılmadan hazırlanırsa, problem çıkması halinde en çok faydalanılacak belge olmaktadır. Kira sözleşmesinde mutlaka; kira süresi (1 yıl olarak yapılması faydalı olmaktadır), kiranın ödeme şekli ve zamanı (banka yolu ile ödenmesi en garantili yöntemdir), devir veya ortak alma hakkı, kiraya verilen mekanda yapılan tadilatlar ve giderler (elektrik, su ve doğal gaz gibi) belirtilmeli, özellikle giderler kısmındaki başlıklarda aboneliğin kiracının üzerine alınma şartı mutlaka yazılmalıdır. Müşterilerimizin kira sözleşmelerini, ileride sorun yaratmayacak ve hukuki problemlerde ise tamamen haklı konuma getirecek şekilde yapmaktayız.

Kiranın Ödenmemesi Durumunda Hizmetlerimiz

Kiracılarla yaşanan en büyük ve yaygın problemlerin başında kiranın ödenmemesi veya sürekli olarak geciktirilmesi gelmektedir. Altı aydan fazla yapılan kira sözleşmelerindeki kira bedelinin, kiracı tarafından 30 günlük sürede ödenmemesi durumunda ihtar çekme ve sonrasında da tahliye işlemleri gerçekleşmektedir. Kirasını zamanında ödemeyen kiracılar için müşterilerimiz adına ihtarları çekmekte ve ihtara rağmen ödeme gerçekleşmediğinde ise kiracının mülkü tahliyesi için, mahkemeler ve icra müdürlüklerince gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamaktayız. normal şartlarda çok uzun süren tahliye işlemlerini tecrübemiz sayesinde en kısa sürede gerçekleştirmekteyiz.

Depozito ve Tazminat

Kiracının kiralayan tarafından izninin alınmadan ve yaptığımız sözleşmeye aykırı olarak mülke zarar vermesi veya tadilat yapması halinde zararın tazminin depozitodan (yeterli ise) karşılanmasını ve tadilatın eski haline getirilerek teslimi için tüm hukuki işleri yapmaktayız.

Comments (39)

 • Ayhan Kologlu cevap

  iyi gunler,
  Bir yillik kontrat suresi doldu
  Tahliye davasi acilabilir mi? Avukatlik ucreti hakkinda bilgi verebilir misiniz
  Tesekkurler

  Ağustos 11, 2020 , 8:07 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalr tahliye davası açmanın şartları var sözlesme bitmeden önce ihtarname göndermek bu şartlardan biri.Hukuki yardım almanızda fayda var.

   Ağustos 16, 2020 , 2:59 pm
 • Cemre cevap

  Merhaba
  Kiraya vereceğim kişi kontratı imzalamak için gelmedi sadece depozit verdi daha sonra konuşmalarında tutarsızlık olduğu için evi vermekten vazgeçtim depozito sunu geri yatırdım şimdi benden mağdur oldum nakliyemi hazırladım diyerek para istiyor dava edeceğini sölüyor. Ne yapmalıyım

  Eylül 18, 2020 , 9:54 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba yapacağınız bir şey yok.Dava acarsa size karşı bu yönde savunmayapabiirsiniz.

   Eylül 19, 2020 , 10:52 am
 • Alper KILIÇ cevap

  Merhaba,

  Ben 18 kasımda emlakçı aracılığıyla aylık 1500 TL’ye sıfır bir daire kiraladım. Kiralamadan önce emlakçının sözü ile evdeki eksiklerin 30 Kasıma kadar tamamlananacağı üzerine bizde emlakçının komisyonunu vererek sözleşmemizi yaptık. Evdeki eksikler 2 adet duşakabin ve buna bağlı su gideri yapımı, kombi takılması, kornişlerin takılması, daire içerisinde elektrik, su, ve boya eksiklerinin tamamlanacağı yönündeydi.

  Ben 29 Kasımda eve taşındım. şu anki vaziyet, Kombi takıldı ancak abonelik yaptıramıyorum çünkü proje numarasını alamadım henüz tamamlanmamış. ev buz gibi. evdeki pimapen pencereler ayarsız aralarından soğuk giriyor. duşakabin 1 adet takıldı ancak sözleşmede 2 adet yazıyor. sözleşmede ev temiz teslim edildi yazıyor ancak inşaat temizliği yaptırdım 650 tl ödedim. banyo dolabı ayna ve ankastre ocak, fırın, aspiratör yok kiracı kendi taktırsın demiş hepsini kendim aldım. evdeki eksikleri emlakçı tamamlatacağını söylemesine rağmen hala yapılmadı. süre vermek mi gerekir ? ev sahibi kirasını gününde isteyecek ancak bana söz verilen hiçbirşey gününde yapılmadı. bu magduriyetimin bir bedeli var mıdır ? saygılarımla, 05326323436 Alper KILIÇ

  Aralık 2, 2020 , 6:38 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar mahkeme kanalıyla tespit davası açarak eksiklikleri tespit ettirmenizde fayda var

   Aralık 5, 2020 , 12:23 pm
 • Onur cevap

  Merhaba kiracıyım sözleşmem var ama feshetmek istiyorum.feshi ve anahtar teslimini noter yoluyla yapmam yeterli olur mu

  Ocak 11, 2021 , 1:47 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba kiralayanla anlaşmak suretiyle sonlandirmanizda fayda var aksi durumda konutun kiraya verilemediği dönem için sizden kira bedeli talep edilebilir

   Ocak 13, 2021 , 8:02 pm
 • EMRAH ÖZKAN cevap

  Merhabalar. 6 Daire ve 3 Dükkanı bulunan binamız 2014 yılında 10 yıl süreyle kiraya verildi. Kiracı MEB’e bağlı olarak eğitim kursları işletmesi yapmakta. Son 2-3 yıldır kiralarını düzgün bir şekilde yatırmıyor. Pandemi döneminde hiç yatırmamaya başladı. Bizim sorunumuz pandemiye bağlı bir olay değil. Kiracı normal dönemlerde de kirasını ödemiyor ve geciktiriyordu. Mal sahibi olan annem (o zamanlar tanıdığı ve güvendiğini sandığı) kiracı ile (bizim olmadığımız bir dönemde) sözleşme yaparken, kiracı çeşitli vaatler ile aynı zamanda alt kira sözleşmesi imzalatmış. Görünürde her şey hukuka uygun görünüyor. O zamandan bu yana bizim bildiğimiz 3 defa alt kiracı değiştirmiş. 2019 aralık ayında ilk ihtarımızı çektik. Bu ihtarı bizimle sözleşmeyi imzalayan şahıslar adına çektik. Daha sonra düzensiz olarak ödeme yapmaya başladı. Daha doğrusu 2-3 aylık kirasını Temmuz 2020’de yatırdı ama halen bu tarihte bile 5 aylık ödenmemiş kirası bulunmaktaydı. Biz pandemi koşullarından dolayı kapalı oldukları için üzerlerine gitmedik. Ancak eğitim kurumları açılmış olmasına rağmen kira ödememe durumları devam etti. 2021 Ocak ayında bir ihtar daha çektik ama bu sefer ilk ihtarda herhangi bir itirazı olmayan ilk kira sözleşmesi sahibi vatandaş (kendisi hapisteymiş) avukatı aracılığıyla kendisinin durumundan dolayı sorumlu tutulamayacağını ve hatta daha da ileri giderek sözleşmelerde bulunan imzaların kendisine ait olmadığını savundu. Bizim amacımız zaten mevcut kiracının borcunu ödemesi ve ödemediği takdirde tahliye hakkımızın olması. Normal şartlarda bu gayet kolay bir işlem ancak yukarıda belirttiklerim çerçevesinde bizim ihtarnameyi kimin adına göndermemiz gerekiyor. Yaptığım araştırmalarda alt kiracının önceki kiracı ve kiralayan ile ilgili tüm sözleşme yükümlülüklerini kabul etmiş olması gerekiyor. Buna borçlar da dahil. Ama biz tüm bu kiracılık ve alt kiracılık olaylarını çeviren ve belgelerde ismi geçmeyen (dolandırıcı nitelikli) esas kiracımız ile konuştuğumuz zaman çok rahat davranıyor. Önceliğinin kira olmadığını söylüyor. Her türlü ihtar gönderebilirsiniz diyor. Sonuç olarak bizim ilk sözleşme imzaladığımız kiracı adına gönderdiğimiz ihtar alt kiracıları ilgilendirmiyor mu? Aksi halde alt kiracılar bize herhangi bir bilgilendirme yapmıyor kira sözleşmelerindeki muhattapları biz olmadığımız için.

  Kusura bakmayın biraz karışık oldu ama olay da karışık bir hale geldi ne yazık ki. Ne yapmamız gerektiği hakkında bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.

  Mart 2, 2021 , 2:12 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar talebiniz halinde ücretli danışmanlık alabilirsiniz

   Mart 4, 2021 , 8:28 pm
 • Faruk cevap

  Merhaba,
  Kiracıyım ve 15 Temmuz tarihinde kira kontratım bitiyor. 2019 tarihinde imzaladığımız kira kontratın “Özel Koşullar” altında bir maddede “Sözleşmenin hitamından 1 ay önce yazılı olarak fesh edilmediği takdirde her defasında sözleşme 1 yıl yenilenecektir” yazıyor. Ev sahibi de bu maddeye dayanarak, başka bir sebep göstermeden 15 Temmuz tarihinde evi boşaltmam için 3 Haziran ihtarname gönderdi. Şimdi bu maddeye dayanarak beni evden çıkarabilir mi? (Bütün kiralarımı günü gelmeden ödedim, apartmanda ya da sitede hakkımda her hangi bir borç ya da şikayet bulunmamakta.)

  Haziran 3, 2021 , 12:34 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Ev sahibi kontratta belirtilen surede ihtar göndermissse tahliye ettirebilir

   Haziran 13, 2021 , 3:49 pm
 • Av. Oğuzhan KARA cevap

  Mevcut durum sebebiyle oluşan bir zarariniz varsa şartları olusmussa dava acabilirsiniz derayli bir görüşme yapmadan hangi hukuki yolu izleyeceğinizi söylemek zor hukuki yardım almanızda fayda var

  Ağustos 1, 2021 , 2:55 pm
 • Gamze cevap

  Merhaba bir ay önce aldığım evden kiracı çıkmıyor tek evim orası ve orada kalmam gerekiyor eski ev sahibiyle sözleşmesi bir ay önce bitmiş ihtar yeterli mi çıkarmak için dava mi açmalıyım

  Ağustos 4, 2021 , 3:27 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   İhtiyaç nedeniyle tahliye davasi açmanız gerekiyor süreler önemli.Konu ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.İletişim no 05077596114

   Ağustos 28, 2021 , 10:21 am
 • süleyman özel cevap

  iyi günler

  2019 subat ayi kiraya verdigim dairede 1800 tl kiraci 2020 subat ayinda bir artirima gitmedi (pandemi nedeniyle) 2021 subat ayinda ise 1800 tl yi 2000tl ye cikartti , acaba bu sene 3.sene bitip 4.seneye girecek tüm artirimlari yasal sekilde yapsaydi yaklasik 2750tl olmasi lazim di bunu kiracidan bu sene isteyebilirmiyim
  cevap verirseniz memnun olurum
  iyi calismalar

  Eylül 13, 2021 , 11:45 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Kontratiniza göre kira artışı yapilmamissa ihtar gönderebilirsiniz

   Eylül 21, 2021 , 8:08 pm
 • Ahmet cevap

  Merhaba; Ev kiramı banka yoluyla ödedim fakat açıklamada kira bedeli olarak belirtmedim.Diğer ödemeler sekmesinden ödemeyi gerçekleştirdim. Ev sahibi yatırılan parayı inkar ediyor ne yapmalıyım?

  Kasım 8, 2021 , 2:09 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Mahkemede çok sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum

   Aralık 5, 2021 , 7:58 pm
 • Raci cevap

  Merhaba kirami her yıl anlaşarak artirmama rağmen ev sahibi az artırdın diyerek 2017 yi de kapsayacak şekilde bana ihtar göndermiş bir hesap çıkarmış 25 bin lira istiyor ne yapmalıyım.

  Aralık 7, 2021 , 8:35 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Kira kontratinizda ki artış oranlarını incelemek gerekiyor

   Aralık 19, 2021 , 12:27 pm
 • ismail cevap

  Merhabalar 15 eylül 2021 de kira sözleşmesi yaptık. Ev aldığım için 15 Ocakta kiracı bulunduğum evi tahliye edeceğim. Yaptığımız sözleşmede Kira Müddeti kısmı boş herhangi bir şey yazılmadı. Bu durumda sorunsuz çıkabilir miyim evden

  Aralık 27, 2021 , 7:50 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Ev sahibiyle anlaşarak çıkmanızı tavsiye ederim

   Ocak 6, 2022 , 8:27 am
 • Mehmet cevap

  Ev sahibi evde kendim oturucam diye evden çıkmamı istiyor sözleşmede kira müddeti Her ayın 20 si
  Olacak şekilde yazılmış bu durumda evde çıkmama durumum nedir teşekkür ederim

  Ocak 1, 2022 , 12:38 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Kiranizi düzenli ödemeniz durumumda ancak sizi gerçek manada 8htiyaci olduğunu ispat ederek tahliye ettirebilir

   Ocak 6, 2022 , 8:18 am
 • Emrah demir cevap

  Merhabalar kiracım 3 yıldır evimde oturmakta ancak kira bedeli rayiç bedelin çok altında kaldı, kira yükseltme/tespit davası açabilir miyim?

  Ocak 20, 2022 , 5:29 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   3 yılın sonunda acabilirsiniz diye düşünüyorum

   Ocak 23, 2022 , 3:33 pm
 • Gönül cevap

  Merhaba kiracımız 2 senedir evi satacağımızı söylememize rağmen çıkmamaktadır sözleşme bitimine 1 ay kala ihtarname çektik fakat tehtit ederek kimse beni burdan çıkaramaz kiracıdan yana bu ihtarın (noterden gönderdik) bi hükmü yok ben polisim demektedir. Çıkarmamızın bir yolu yok mu? Onun yüzünden 2 senedir eve gelen alıcıları kaybettik ve alacağımız evler mevcut piyasadan ötürü 5 katı fiyatına çıktı maddi ve manevi zarardayız

  Mart 1, 2022 , 10:22 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Evi satacaksınız alan kişi cikartacak

   Mart 3, 2022 , 11:12 am
 • Cenk cevap

  01.04.2021 tarihinde başlayan 1 yıllık kira sözleşmemiz bulunuyor.Kiracımız yasanın kendisine tanıdığı şekilde tüfe oranıyla kirayı arttırıp oturmaya devam edeceğini fakat 04.06.2022 tarihinde kiralananı tahliye edeceğini ihtarname ile bildirmiştir.Sözleşmeyi tek taraflı 1 sene uzuyor.Böyle uzatıp 2 ay sonra tahliye durumunda erken tahliye davası açılabilir mi?Ayrıca sözleşme hükümlerinde açıkça erken tahliye durumunda kalan (aylık kiraları depozit vs.Doğacak bütün zararları ödemekle yükümlü olduğuna dair madde bulunmaktadır.)
  Bunun için dava açılabilir mi?Bu konuda bilgilerinizi rica ederim Saygılar.

  Mart 10, 2022 , 10:30 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Kiracı önceden bilgi vermek koşuluyla taşınmazı dilediği zaman tahliye edebilirKonu ile ilgili Ücretli danışmanlık ve detayli bilgi almak için 0312 230 46 14 nolu iletişim numaramızı arayabilirsiniz

   Mart 16, 2022 , 5:32 pm
 • Tutku Aydoğdu cevap

  2019 yılında başlattığımız kira sözleşmemizi yenilmeden 2022 şubat ayına kadar ev sahibimizle sorunsuz devam ettik. Şimdi oturduğumuz ev satıldı ve mayıs ayına kadar devam eden bir sözleşmemiz var fakat 2022 yılı için yenilememiştik. Her yıl mayıs ayında kira artışlarımız oluyordu. Şimdi yeni ev sahibi kiramızı 1200 TLden 2000 TLye arttırmak istiyor. Böyle bir hakkı var mı? Yeni sözleşme olmaması sorun olur mu?

  Mart 14, 2022 , 9:08 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Kontratta yazan oranda artirmaları gerekiyor

   Mart 16, 2022 , 5:16 pm
 • Handan coşkun cevap

  Merhaba. Aralık 2021 de ev aldım. Evde mart ayında sozlesmesi bitecek olan bir kiracı vardı. Tayin ile ocak sonunda anlaraya geldim. Gelir gelmez ihtarname çekip sözleşmelerinin yenilenmeyeceģini belirtip evi bosaltmalarını talep ettim. Ankara farklı bir taşınmazim olmadığı gibi kredi ödediğim için kiraya çıkacak durumum da yok. Mart 15 de sözleşmesi biten kiracim hem kira vermiyor hem de evden çıkmıyor. Ne yapabilirim

  Nisan 18, 2022 , 2:00 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Şartları mevcutsa ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açabilirsiniz ücretli danışmanlık için iletişim no 05077596114

   Nisan 20, 2022 , 11:12 am
 • İsimsiz cevap

  Merhaba bankadan gözüküyor diye kira sözleşmesi yapmadık. Şu an ki kiracımız evde aşırı ucuza oturuyor ve fiyatlar dolayısıyla bazı şeyleri bizde yetiştiremiyoruz. İnsanlık yapıp tüfeye göre geçen sene artış yaptırmadık ve bu sene tüfeden fazla artış yapmak istiyoruz ama kiracımız tüfe neyse ona göre otururum, bu benim hakkım diyor. Nasıl bir çözüm bulmalıyız ? Kadın resmen bedava oturuyor ve birde krallık taslıyor.

  Mayıs 16, 2022 , 10:10 pm
  • Kayı Hukuk Merve cevap

   kira tespit davası açabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişim numarası 0507 759 6114

   Mayıs 23, 2022 , 1:39 pm
 • Mehmet Andaç cevap

  Ben 2018 yılında kiraya verdim. Ben o aşamada Ankara dışında olduğum için kontratı emlak cı yaptı. Bu zaman dan beri sorunlar yaşadım. Depozito yu 2-3 ayda alabildik. Kirayı desen hep gecikmeli olarak alıyordum. Son 1 yılda dahep içeride para kalarak alıyordum. Son 2.5 aydirda kirayı alamadım. Şu an kira bedeli 1100.00tl dir. İçeride biriken le birlikte yaklaşık 5900.00tl var. Kontratı ilk yıldan başka yapamadım. Kiracı düzenli bir işi yok. Ben kiracıyı çıkarıp kira bedeli ni tahsil edebilir miyim.

  Mayıs 18, 2022 , 7:19 pm
  • Kayı Hukuk Merve cevap

   Kiracıyı çıkarabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylı görüşme için ofisimizi arayın. İletişim numarası 0507 759 6114.

   Mayıs 23, 2022 , 1:24 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.