Fikri ve Sinai Haklar Avukatı

Fikri ve Sınai haklar geliştirilen fikir ve yapılan buluşların sahipleri adlarına tescillenmesini sağlamaktadır. Bu hakların korunması adına belirli dönemlerde sıkıntı yaşanabilmektedir. Müvekkillerimizin Fikri ve Sınai haklarının korunması ile alakalı tüm sıkıntılarını kısa süre içerisinde çözmekte ve bu haklarının korunması ile ilgili her safhada destek vermekteyiz.

​​​​​​Fikri ve Sınai hakların tanımı

Fikri hak yani telif hakkı bir eser üzerinde sahip olunan maddi ve manevi tüm hakları ifade etmektedir. Kişi ya da kuruluşlara ait olabilecek Fikri mülkiyet tek başına idare edilebilmesinin yanı sıra zaman içerisinde başkasına devredilebilmekte ya da paylaşılabilmektedir. Sınai haklar ise sanayi ve tarım alanında gerçekleştirilmiş olan buluş, yenilik ve tasarımların onları ilk hayata geçiren uygulayıcıları adına tescil edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu tescil işlemi sonrası ilk uygulayıcılar bu ürünleri üretmeye ve satmaya belirli bir süre yetkili hale gelmektedir.

Fikri ve Sinai hakların içeriği

Fikri ve Sınai haklar pek çok konu başlığı adı altında toplanmaktadır. Bu hakların içeriğini oluşturan konu grupları içerisinde patent, endüstriyel tasarım, coğrafi işaretler, marka fikir eserleri, sanat eserleri, yeni bitki çeşitleri üzerinde denenmiş ıslah hakları, Entegre Topografyaları gibi farklı birçok konu yer almaktadır.

Fikri ve Sınai haklar hukukunun gerekliliği

Fikri ve Sınai haklar hukuku, kişilerin fikirlerinin ya da kuruluşların geliştirmiş olduğu ürünlerinin kullanım haklarının güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Bizde bu hukukun kuralları kapsamında müvekkillerimizin fikri ve sınai tüm haklarını korumaktayız. Gelişen dünya şartları ortaya atılan fikir ve ürünlerin kısa süre içerisinde kopyalanmasını sağlamaktadır. Bu tarz sıkıntıların önüne geçmek ve müvekkillerimizin mağdur olmasını önlemek amacıyla tüm haklarının korunması için elimizden geleni yapmaktayız. Fikri ve Sınai haklar hukuku da bu tarz korsan hareketlerin önüne geçmek amacıyla kişilerin ve kuruluşların haklarını korumakta, ürünleri ve fikirleri kopyalayan fırsatçılara gereken cezaların verilmesini sağlamaktadır. Fikri ve Sınai haklar hukuku sayesinde kopyacılık ve taklitçiliğin önüne geçilmekte orijinal ürün sahiplerinin zarar görmesi engellenmektedir.

Fikri ve Sınai haklar hukukuyla alakalı sunulan hizmetler

İş hayatında önemli bir yer tutan Fikri ve Sınai haklar konusunda müvekkillerimize kapsamlı hizmet sunmaktayız. Yılların birikimi ve tecrübesi sayesinde hukuki danışmanlık verdiğimiz kişi ya da kuruluşların tüm işlemlerini kısa süre içerisinde ekonomik çözümlerle halletmekteyiz. Fikri ve Sınai haklar hukuku ile alakalı verdiğimiz hizmetler arasında rekabet yasağı ihlali, haksız ticaret uygulamalarına karşı önlem alınması, marka haklarının tespit edilerek korunması. Haklara ait devir ve lisans işlemlerinin yapılması ve Türk Patent Enstitüsü’ndeki işlemlerinin takip edilmesi, haksız rekabet sorunlarının çözümlenmesi, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve marka tescil süreçlerinin yönetilmesi, gizlilik sözleşmelerinin hazırlanması, internet hukuku sözleşmelerin hazırlanması ve gözden geçirilmesi gibi hizmetler yer almaktadır.

Ankara Fikri ve Sinai Haklar Avukatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir