Blog & Haberler

Fahiş Miktarda Düzenlenen İştirak Nafakası İstinaf/Temyiz Edilebilir

Türk Medeni Kanunu’muzun 182/2. maddesine göre; “Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.” hükmü yer almaktadır. Bu madde ile velayet kendisine verilmeyen tarafın müşterek çocuğun eğitim, bakım, sağlık vs. gibi ihtiyaçlarına gücü oranında katılmak zorunda olduğu hükme bağlanmıştır.

Yine Türk Medeni Kanunu’muzun 330. maddesinde; Nafaka miktarı, çocuğun ihtiyaçları ile anne ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenir. Nafaka miktarının belirlenmesinde çocuğun gelirleri de göz önünde bulundurulur.” hükmü yer almaktadır. Bu maddeye göre ise nafaka miktarının belirlenmesinde müşterek çocuğun ihtiyaçları ile anne ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçlerinin dikkate alınması gerektiği hüküm altına alınmıştır. Nafaka ödeme yükümlülüğüne mahkûm edilen tarafın çalışmakta olduğu işe, aylık gelir miktarına, oturduğu evin kira olup olmadığına ayrıca bakmakla yükümlü olduğu başka kişilerin bulunup bulunmadığına bakılarak hakkaniyete uygun nafaka miktarı belirlenmelidir.

Velayet hakkı verilen tarafın, nafaka yükümlüsü tarafa göre hayat koşullarının daha iyi olması, daha iyi maaş alması ve oturduğu konuta kira ödememesi gibi hususlar göz önüne alınarak uygun miktarda nafaka belirlenmesi yerine nafaka yükümlüsünün hayat koşulları, aylık maaşı, sosyal ekonomik durumu gibi hususlar dikkate alınmadan fahiş miktarda belirlenen nafaka miktarlarına karşı istinaf/ temyiz kanun yoluna başvurulabilir.

Konu ile ilgili örnek Yargıtay Kararı şu şekildedir;

T.C. YARGITAY 3. HUKUK DAİRESİ E. 2014/6631 K. 2014/16054 K. T. 8.12.2014

Taraflar arasında görülen iştirak nafakası davasının yapılan yargılaması sonunda yerel mahkemece verilen hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.

Y A R G I T A Y  K A R A R I

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kâğıtlar okunup gereği düşünüldü:

Davacı vekili dava dilekçesi ile; ortak çocuk için boşanma davası sırasında nafaka talep edilmediğini belirterek aylık 1.000.00.- TL iştirak nafakasına karar verilmesini talep etmiştir.

Davalı davaya cevap vermemiştir.

Mahkemece, aylık 450.00.- TL iştirak nafakası takdir edilmiş, hüküm davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

TMK. 182/2.maddesine göre; “Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır”.

Aynı Yasanın 328/1.maddesine göre de; “Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder. Nafaka miktarı, çocuğun ihtiyaçları ile anne ve babanın hayat koşulları ve ödeme güçleri dikkate alınarak belirlenir. Nafaka miktarının belirlenmesinde çocuğun gelirleri de göz önünde bulundurulur” (TMK. 330/1).

Somut olayda; davacı annenin hemşire olduğu, aylık 2.600.00.- TL gelirinin bulunduğu, annesinin evinde kaldığı, davalı babanın da memur olduğu, aylık 1.905.00.- TL gelirinin bulunduğu, ev kirası ödediği, ortak çocuğun ise 2002 doğumlu olduğu anlaşılmıştır.

Tarafların gerçekleşen sosyo-ekonomik durumlarına, nafakanın niteliğine, ortak çocuğun yaşı ve ihtiyaç düzeyine, özellikle davacı annenin de çalıştığı ve ortak çocuğun bakım ve eğitim masraflarına katılma yükümlülüğünün bulunduğu gözetildiğinde; yerel mahkemece takdir edilen iştirak nafakası miktarı fazla bulunmuş, bu konu hakkaniyet ilkesine aykırı görülmüş, bu sebeple hükmün bozulmasına karar verilmiştir.

O halde mahkemece yapılacak iş; ortak çocuğun yaşı, eğitim durumu, ihtiyaçları, davacı çalışan anne ile nafaka yükümlüsü babanın ekonomik durumu gözetilerek, TMK’nun 4.maddesinde vurgulanan hakkaniyet ilkesi de dikkate alınarak daha uygun nafakaya hükmetmek olmalıdır.

Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar göz önünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 08.12.2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Comments (20)

 • volkan çakır cevap

  benim maaşım net 2800 tl evkiram 1500tl evlendim bir çocuğum var eski eşimden 2 tane çocuğum var biri 19 yaşında diğeri 17 yaşında bana iştirak nafakası açılmış ve mahkeme 1000 tl nafaka bağlamış ben nasıl geçincem bilmiyorum buna itiraz davası açabilirmiyim ne yapmam gerekir saygılar

  Temmuz 24, 2020 , 9:55 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Çocuklarınıza nafaka ödemekle yukumlusunuz fakat bunun miktarını hakim tayin eder gelir durumunuzu ve harcamalarınızı mahkemenin önüne koyabilirseniz nafakanin miktarını hakim tayin edecektir

   Temmuz 26, 2020 , 5:22 pm
   • Büşra cevap

    Nafaka artırım davası ile ilgili bir sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Nafaka artırım davası sonucu istinafa başvurursam istinaf kararı sonuçlanıncaya kadar ilk başta ödediğim nafaka miktarını mı ödemem gerekiyor yoksa mahkemenin karar verdiği yeni miktarı mı ödemem gerekir?

    Kasım 23, 2021 , 5:50 am
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     İstinaf sonucuna kadar mahkemenin hükmettiği yeni nafakayı ödemeniz gerekiyor

     Kasım 30, 2021 , 4:27 pm
 • Fikret cevap

  Kız çocuklarına nafaka ne zaman biter

  Ocak 15, 2022 , 8:31 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   18 yaşını dolduran çocuklara nafaka ödenmez ama eğitimleri devam ediyorsa nafaka talep edebilirler

   Ocak 23, 2022 , 4:55 pm
 • Ebru cevap

  Ağır engelli oglum var. Çekişmeli süren karşılıklı davamız istediğim gibi sonuçlanmadi. Beni ağır kusurlu görüp babayı az kusurlu gormus hakime. O yüzden yoksulluk nafakam ve tazminatım red edildi. İstinafa gitsem ne kadar sürer lehime sonuclanir mi bide dava sonuclanana kadar bana tedbir nafakası ödemek zorunda mıdır ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Ocak 27, 2022 , 8:58 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   İstinaf Mahkemesine gitmenizde fayda var

   Şubat 10, 2022 , 6:27 pm
 • Ayşe cevap

  İştirak nafakasini 6 yil sonra artirildi. Davalidan icra ile odeme alindi. Suan davayi istinafa taşıdı. Davaci olan benim. İstinaftan nasil bir karar gelir?

  Mart 16, 2022 , 10:30 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Dosyayı incelemeden yorum yapmak sağlıklı olmaz

   Mart 16, 2022 , 5:09 pm
   • Ayhan cevap

    Merhaba efendim eski eşim ile 2010 yılında ayrıldık 2008 doğumlu bşr kızımız var kızımın velayeti annesinde şuanda bana dsva açtı kızım 14 yaşında 150 TL olan nafakaı için 1.350 TL yani toplamda 1.500 tl aylık nafaka davası açtı bunu talep ediyor beniöm mesleğim erkek berberliği günlük kazanıyorum ve aylık en fazla 4000 TL alıyorum 2.inciye evliyim evimin giderleri mevcut Doğalgaz, elektrik vs masraflar artı krediler bu konuda itiraz dilekçesi yazdım mahkemeye şimdi ara dava olmuş haberim olmadı şimdi mayısın 25 inde dava var ne yapmam gerekir acaba lütfen yardımınızı rica ederim

    Nisan 24, 2022 , 5:48 am
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Nafaka konusunda mahkemenin takdir yetkisi var hakim tarafların ekonomik durumunu dikkate alarak makul bir nafaka belirler

     Mayıs 3, 2022 , 10:11 am
 • Murat grz cevap

  Merhaba karara cikmis iştirak nafaka itiraz edebilirmiyim bide mahkeme sonuç evrakları eve gelmedi

  Mart 21, 2022 , 5:39 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Mahkeme kararına karşı istinafa başvurabilirsiniz

   Nisan 3, 2022 , 3:06 pm
 • Meral cevap

  Merhaba, eşim beni aldattı çekişmeli davamız vardı ve bu 2020 yılında sonuclandi.Şu an 13 yaşında olan oğlum için mahkeme sonuçlanana kadar 300 TL nafaka alıyordum.Hakim bana 35 bin tazminat,oğlumun da 300.tl olan nafakasini.500.tl ye cikardi.Fakat karşı taraf itiraz ederek istinaf a basvurdu.Dolayisiyla oğlumun nafakası da 300.tl.olarak devam ediyor.İstinaf sürecinde olan çocuk nafakasını arttirim talebinde bulunabiliyor muyum? Hayat şartlarından dolayi miktarın komik olduğunu düşünüyorum.Dilekce yazabilir miyim yazarsam hangi bölüm olmali.istinaf mahkemesi 2,5 yıl oldu ne zaman sonuclanir.Yardimci olursanız çok sevinirim.

  Mart 22, 2022 , 10:38 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Nafakaninn artırılması konusunda gerekçeleriyle birlikte istinafa dilekçe verebilirsiniz

   Nisan 3, 2022 , 3:04 pm
 • Fatma cevap

  Merhaba bir sorum olacaktı benim nafakam ve çocuklarımın nafakası bu ekonomik şartlarda yetersiz kalıyor bunun arttırılması için talepte bulunabilir miyim ? Yalnız boşanma davamız henüz istifta .. yani kısacası istinafta iken dosyam nafaka arttrma şansmz varmı ? Teşekkürler..

  Mart 29, 2022 , 5:10 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Şartların değişmesi durumunda nafaka artırımı istenebilir ama davanız devam etmekte olduğu için istinafa dilekçe vermenizi tavsiye ederim

   Nisan 1, 2022 , 10:48 am
 • Rukiye cevap

  İştirak nafakası davamız karara çıktı 1000 tl nafaka baglandı davalı istınafa gıttı istnaftan sonuc çikana kadar ilk mahkemenin verdıgı karar geceelimidir yanı nafaka odemek zorundamıdır yoksa ıstınaf sonucunu mu beklemek gerekir cevap verırsenız cok sevınırım

  Nisan 1, 2022 , 10:30 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Nafakayı ödemeniz gerekiyor

   Nisan 1, 2022 , 10:45 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.