Blog & Haberler

Bayramda Trafik Kazalarına Karşı Dikkat! Trafik Kazaları Mağdurları Hakları…

Bu Kurban Bayramı’nda trafik kazalarının azaltılması ile can ve mal kaybının yüksek derecede önlenmesi için emniyet güçleri gerekli tedbirleri aldı. Alınan tedbirler kapsamında şehirler arası yollarda ve ana arterlerde trafik polisleri görev yapacak. Hız sınırı radarları da Bayram boyunca trafik ihlalleri yapan kişileri belirleyecek. Olası kazaları karşı sağlık ekipleri de yoğun bölgelerde hazır bekletilecek.

 

Trafik kazalarında devletin aldığı önlemler dışında asıl yükümlülüklerin vatandaşlara ait olduğunu belirten Avukat Oğuzhan Kara, “Kaza olmaması için yapmamız gerekenler özünde çok basit şeyler: Uykusuz yola çıkmamak, gözümüzü ve dikkatimizi yoldan ayırmamak, sabırlı olmak, aşırı hız yapmamak, emniyet kemeri takmak, alkollü araç kullanmamak gibi…” dedi.

 

Kara, trafik kazasından dolayı mağdur olan kişilerin maddi ve manevi tazminat talep etme hakları bulunduğunu vurgulayarak, “Trafik kazası neticesinde maddi hasarlı kaza olması, vücut bütünlüğünün bozulması veya ölüm gibi olaylarda farklı tazminat kalemlerini gündeme getirmektedir. Maddi hasarlı kazadan dolayı eşyada yani araçta oluşan zararı ve araçta kazadan dolayı meydana gelen değer kaybını talep etmek mümkündür. Trafik kazasından dolayı zarar gören kişi hayatta ise dava açma hakkı ancak kaza mağduru olan kişiye tanınmıştır. Ancak kaza sonucu kişi vefat etmiş ise vefatından dolayı maddi ve manevi olarak zarara uğrayan yakınları, anne- babası, eşi, çocukları, nişanlısı, kardeşi gibi kişilerin de dava açma hakkı bulunmaktadır. ” ifadelerini kullandı.

 

http://www.haberankara.com/oguzhan-kara-bayramda-trafik-kazalarina-karsi-dikkat/53461/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir