Blog & Haberler

Trafik Kazalarında Sigorta Ne Kadar Önemli?

Aracınız mı var? O zaman ne kadar istemesek de trafik kazası geçirme adayısınız. Türkiye’deki istatistikler trafik kaza oranlarının çok yüksek olduğuna işaret ediyor. Kimi zaman dikkatsizlik kimi zaman mücbir sebepler kazaların meydana gelişinde önemli etkendir. İşleten olarak her türlü önlemi aldınız, gayet dikkatlisiniz kurallara uygun hareket ediyorsunuz trafik kazası geçirmemeniz için bu yeterli mi maalesef değil. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin karşı taraf araç işleteni de en az sizin kadar dikkat etmeli ki istenmeyen kazalar meydana gelmesin lakin kaza geçirdiniz ne yapacaksınız? Bu yazımızda ilk olarak Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasından söz edeceğiz.

İşletenin KTK 85. Maddesindeki sorumluluklarının karşılanması amacıyla mali sorumluluk sigortası yaptırması zorunludur. Arabanızı alır almaz Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir, aksi halde Karayolları Trafik Kanunu( KTK ) 91.maddesi 4. Fıkrası gereğince aracınız trafikten men edilir. Anılan madde “Geçerli teminat tutarları üzerinden zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmayan araçlar trafikten men edilir” şeklinde düzenlenmiştir. Peki, Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası nedir? Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası bir zarar sigortası türüdür. Sigorta ettirenin 3. Kişilere verdiği zararı karşılamak üzere, hem sigorta ettireni hem de 3. Kişileri korumayı amaçlar. Zorunlu trafik sigortasında, sigortacının sorumluluğu limitle sınırlı olup limitin üzerindeki zararlardan sorumluluğu söz konusu değildir.

 

Zorunlu Trafik Sigortasından Nasıl Faydalanabilirim?

-Kazanın motorlu bir araçta meydana gelmiş olması gerekir.

-Zararın sigorta teminatından karşılanması için kazanın karayolunda gerçekleşmiş olması gerekir.

-Motorlu araç işletme halinde olmalıdır.

-İşletenin(araç sahibinin) uğradığı bir zarar olmamalı. Yukarıda da izah edildiği gibi ZMSS’nın amacı 3. Kişilere verilen zararı karşılamaktır.

-Hatır taşıması olmaması gerekir. Yani arkadaşınız/akrabanızla birlikte seyahat etmiyor olmanız gerekir.

-Zarar görenin yanın bulundurduğu eşyalarında da zarar olması halinde, bu durumda sigorta şirketi, tarafından karşılanır.

-Aracın çalınması ya da gaspı söz konusu ise bu durumdan araç sahibinin kusurunun bulunmaması gerekir.

 

Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsamaz?

Karayolları Trafik Kanunu 92. Maddesine göre aşağıdaki hususlar sigorta kapsamı dışındadır.

-İşletenin; bu Kanun uyarınca eylemlerinden sorumlu tutulduğu kişilere karşı yöneltebileceği talepler

-İşletenin; eşinin, usul ve füruunun, kendisine evlat edinme ilişkisi ile bağlı olanların ve birlikte yaşadığı kardeşlerinin mallarına gelen zararlar nedeniyle ileri sürebilecekleri talepler

-İşletenin; bu Kanun uyarınca sorumlu tutulmadığı şeye gelen zararlara ilişkin talepler

-Bu Kanunun 105 inci maddesinin üçüncü fıkrasına göre zorunlu mali sorumluluk sigortasının teminatı altında yapılacak motorlu araç yarışlarındaki veya yarış denemelerindeki kazalardan doğan talepler

– Motorlu araçta taşınan eşyanın uğrayacağı zararlar

– Manevi tazminata ilişkin talepler.

-(Ek: 14/4/2016-6704/4 md.)Hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri​

-(Ek: 14/4/2016-6704/4 md.)İlgililerin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri

-(Ek: 14/4/2016-6704/4 md.) Bu Kanun çerçevesinde hazırlanan zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepler.

Yukarıda kısaca trafik kazalarında Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının öneminden bahsetmeye çalıştım. İleriki yazılarımda maddi manevi tazminat ve bunların dava aşamalarından söz edeceğim. Her ne kadar açıklasak da böyle bir durum ile karşılaştığınızda konusunda uzman bir avukattan yardım almayı ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir