Blog & Haberler

Taahhüdü İhlal Suçu Ve Unsurları

Taahhüdü ihlal suçu İcra İflas Kanunu madde 111’ de düzenlenmiştir.

TAAHHÜT SÖZLEŞMESİ NEDİR ?

Taahhüt sözleşmesi, alacaklı ve borçlunun bir araya gelerek icra müdürü nezdinde borcunu düzenli bir şekilde ve taksitler halinde ödeyeceğinin sözünün yazılı bir şekilde verilmesidir. Daha kısa ifade etmemiz gerekirse taahhüt sözleşmesi borçlunun borcunun taksitlendirilmesi anlamını taşır.

TAAHHÜDÜN İHLAL EDİLMESİ NE ANLAM TAŞIR ?

Borçlu icra müdürü nezdinde vermiş olduğu sözünü tutmayıp borcunun taksitlerini ödeyemezse taahhüdünü ihlal etmiş olur. Bu durumda ise alacaklının yapacağı iş “ihlal davası “açmaktır.

TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇUNUN CEZASI NEDİR ?

Taahhüdü ihlal suçunun cezası kanunumuzda düzenlenmiştir. Buna göre ödemelerini herhangi bir neden yokken aksatan borçlunun cezası 3 aya kadar tazyik hapsi olacaktır. Borçlu tazyik hapsine başlandıktan sonra borcun tamamını veya o zamana kadar yatırmak zorunda olduğu kısmı öderse tahliye edilir. Ödemelerini yeniden aksatırsa hakkında tazyik hapsine yeniden karar verilir. Ancak aynı borç için 3 aydan fazla tazyik hapsi verilemez.

TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇUNDA ZAMANAŞIMI VAR MIDIR ?

Taahhüdü ihlal davasının suçun oluştuğu tarihten itibaren 1 yıl ve suçun öğrenildiği tarihten itibaren 3 ay geçmeden açılması gerekmektedir.

TAAHHÜT SÖZLEŞMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR ?

 1. Borçlu hakkında geçerli ve kesinleşen bir icra takibi bulunmalıdır.
 2. Borçluyla, alacaklının veya vekilinin ödeme konusunda icra müdürü huzurunda mutabakata varmaları gereklidir.
 3. Borç para borcuna ilişkin olmalıdır.
 4. Ödeme taahhüdünde borçlu tarafından ödenecek toplam miktarın rakamsal olarak açıkça gösterilmesi ve tarafların bu miktar üzerinde anlaşmaları gerekir. Her ne kadar takip talebinde borç miktarı belirtilmekteyse de bu yeterli olmayıp taahhütte bulunulduğu esnada, işleyen ve işleyecek faiz, vekâlet ücreti, icra harç ve giderleri belirlenmeli ve böylece borçlunun taahhüdüne esas olan miktar saptanmalıdır.
 5. Borcun ödenmesine ilişkin taksitler ile taksit miktarı, tüm borcu karşılayacak, infazda tereddüt yaratmayacak şekilde olmalı ve herhangi bir kayıt ve şarta bağlanmamalıdır.

YALNIZCA ÖDEME EMRİNDEKİ MİKTAR GÖSTERİLEREK TAAHHÜT SÖZLEŞMESİ İMZALANABİLİR Mİ ?

Yalnızca ödeme emrindeki miktar gösterilmek suretiyle yapılan taahhüdün hukuki bir geçerliliği yoktur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz unsurları taşıması gerekir.

İCRA DOSYASINDAKİ BORÇLUNUN YAKINI TAAHHÜTTE BULUNABİLİR Mİ ?

Taahhütte bulunan kişinin, icra dosyasındaki borçlu olması gerekmektedir. Borçlunun herhangi bir yakını borçlu adına böyle bir taahhütte bulunamaz. Bulunsa dahi bu bir taahhüt sözleşmesi değil borçlunun borcunu üstlenme olur ki onun şartları farklıdır.

Comments (23)

 • kübra uslu cevap

  merhabalar benım taahutu ıhalla cezam var ve şu surecte gbt ye takılsam hapıs cezası varmıdır?tesekkürler

  Nisan 23, 2020 , 5:15 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba, hakkınızda yakalama kararı varsa sorun yaşayabilirsiniz. Taahhüdü ihlal suçunun 3 ay hapisle tazyik cezası vardır ancak verdiğiniz bilgilerle detaylı ve kesin bilgi vermek mümkün değil. Cezanın kesinleşip kesinleşmediği gibi birçok bilgiye ihtiyaç var sorunuza net cevap verebilmek için. Eğer hakkınızda yakalama kararı çıkmışsa yakalandığınız takdirde cezanız infaz edilecektir.

   Nisan 23, 2020 , 9:26 pm
   • kübra uslu cevap

    +
    Teşekkur ederım evet ceza kesıldı yakalanma kararı kesınlestı şöyle bır duyum aldıgım ıcın soruyorum benım acık ceza idi ve suan da acık ceza evlerı kapatıldıgı ıcın haftada bır ımza yetksıı ıle denetımlı serbestlık mevcutmus bunun dogurulugu varmıdır.

    Nisan 24, 2020 , 7:48 am
 • Mustafa cevap

  Iyigeceler benin bir cek birde kredi kooptaeratiften tahadut ihlalimvar yakalamam çikti ama suan yurt disindayim 2 yila yakin 2yil gecerse tutuklama kalkardediler sizce dusermi
  Yada aftan yararlanirmiyir burdaki islerim iyigitmedi bir odemede yapamadim borcu odemem icin turkiyeme donmemlazim tsk ederim yardimdi olursaniz sevinirim saygilarimla

  Mayıs 10, 2020 , 10:11 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar size doğru şekilde yardımcı olabilmemiz için hakkinizda ki mahkeme gerekçeli kararlarını görmemiz gerekir bulunduğunuz yerdeki bir hukuk bürosundan hukuki yardım almanız doğru olacaktir

   Mayıs 12, 2020 , 5:45 am
   • Ahmet cevap

    Merhabalar.benim 2019 yilindan ozel bir bankaya avukata verilmis borcum vardi.eve icra gelmemesi icin icra dairesinde 10 ocakta odenmek uzere imza attim.toplam borcum 2.348 gorunuyordu.o tarihten bir gun once avukat arayip borcun 2.240 lira civarina indirildigini soyledi.10 ocakta ise ben toplamda 2100 tl odeme yapabildim.calismadigim ve param olmadigi icin baska odeme yapamadim.bundan 45 gun sonra avukat kalan borcun 400 tl oldugunu soyledi ama bende para olmadigi icin odeyemedim.6 mart tarihi ile adima suc davasi acilmis ama 21 mayis olan durusma tarihinde durusma goruldu yaziyor ve bana herhangi bir bilgi gelmedi.17 temmuza durusma tarihi gorunuyor aciklamada ise birsey yazmiyor.tavsiyeniz nedir ne yapmam gerekir?(icra iflas kanunu 354/4 te toplam borcun o yilki brut ucretten az olmasi durumunda taahhut ihlalin dusecegi belirtiliyor)

    Mayıs 18, 2020 , 4:04 pm
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Merhabalr ceza almamanız için borcun tamamını ödemeniz gerekiyor.Henuz dosya karara çıkmamış kalan ödemeyi yaparsanız dava düşer

     Mayıs 18, 2020 , 10:17 pm
 • Ahmet cevap

  Oguzhan bey cevabiniz icin tesekkurler.son olarak kalan 400 tl disinda bir tutar gelmez umarim ve odemeyi mahkeme tarihine yani 17 temmuza kadar mi yapmam gerek.malum pandemi oldugu icin hersey kilit cunku.direk avukatla mi goruseyim yoksa icra dairesine gitmem gerekli mi?onceki mesajimda parantez icinde sormustum icra iflas kanunu 354.madde 4.fikra uyarinca herhangi bir ceza uygulanamaz diyor tabi ben her turlu geri kalan tutari odeyecegim..

  Mayıs 18, 2020 , 10:45 pm
 • Ahmet cevap

  Tahüütum vardi fakat covid 19 nedeniyle 3 ay dukkanim kapandı ( erkek kuaforu) gelirim olmadığı için ödeyemedim.ve sagolsun avukat arkadaş kosa kosa gitms 13 mayısda dava açmış mahkeme aralık- ayında bu konuyla alakalı yardımcı olursaniz sevinirim tskrler…

  Haziran 7, 2020 , 7:10 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar Aralık-2007 ayındaki duruşma öncesinde şikayet konusu olan tutarın tamamını ödeyip belgesini dosyaya sunmanız halinde dava düşer

   Haziran 10, 2020 , 8:22 pm
   • Murat cevap

    Merhaba benim sorum tahuutt ile ilgili pandemi yüzünden iki ay yatiramadim taksitlerimi üçüncü taksit geldi bundan mi başlasam yoksa o odemedigim iki taneyide odemem gerekiyormu iki ay çünkü kanun çıkardılar icralar durdu iki tane taksitten dolayı beni mahkemeye verebilirlermi

    Haziran 12, 2020 , 10:03 am
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Merhabalar 3 taksiti de ödemeniz gerekiyor

     Haziran 15, 2020 , 8:58 pm
 • Ümit cevap

  Merhabalar ben kovit 19 yüzünden taahhüt etmiş olduğum taksitlerimin 3. Sü geldi ödeyemedim kronik rahatsızlığım (böbrek nakli ) olduğu için işime gidemiyorum sonuç olarakta gelirim olmadığı için ödeme yapamıyorum bu konu hakkında Bilgi verirmisiniz .

  Haziran 17, 2020 , 12:58 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar covit sebebiyle mücbir sebeple ödeme yapamadığınızi ve taksitlerinizin ertelenmesini talep eden bir ihtarname göndermenizi tavsiye ederim

   Haziran 23, 2020 , 12:57 pm
 • ziya cevap

  Merhaba,
  2019 eylül ayında vermiş olduğum taahhüt var. Her ay 500 TL taksitlerle ödeme yapıyordum. Pandemi dolayısıyla nisan , mayıs , haziran ödemelerini yapamadım ( bu süreçte avukatlık bürosu da kapalı olduğu için kendilerine ulaşamadım ). Yasaklar kalkınca haziran ayında bir taksit ödedim . Avukatlık bürosuna bundan sonra pandemi öncesi gibi ödemeleri düzenli yapacağımı bildirdim onlarda tamam dediler. Bugün mesaj geldi bana , taahhütü ihlalden icra mahkemesine dava açmışlar. aradım durumu sormak için ; artık taahhüt bozuldu davayı çekmemiz için borcun tamamını ödemelisin yoksa hapis cezası alırsın dediler.
  sorum şu :
  borcun tamamını ödeyecek gücüm yok, pandemi süresince ödeyemediğim iki taksiti ödersem hapis cezası almaktan kurtulurmuyum ?
  birde kalan taahüt artık geçersizmidir ?

  saygılarımla.

  Haziran 24, 2020 , 1:26 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar borcun tamamını ödemeniz gerekiyor.

   Haziran 24, 2020 , 9:54 pm
   • ziya cevap

    Pandemi sürecinde çalıştığım iş yeri kapalıydı. haziranda açıldı. bu durum mahkemede makul sebep sayılmazmı. sonuçta pandemi haricinde hiç aksatmadım. yasaklar bitince de hemen ödeme yaptım.
    saygılarımla.

    Haziran 25, 2020 , 7:34 am
 • mehmet cevap

  Merhaba, ben taahhüt imzalamadım. icralık dosyam için avukata bir miktar para gönderdim. ödeme yapmış olmam taahhüt verdiğim anlamına geliyor mu? kalan tutarı ödeyemezsem hapis durumu ile karşı karşıya gelir miyim?

  Haziran 25, 2020 , 7:46 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Geçerli bir taahhüt den söz edebilmek için taahhüdün icra dairesinde verilmesi gerekir

   Temmuz 2, 2020 , 1:41 pm
 • Macit cevap

  Merhaba kolay gelsin. 32000 TL olan banka borcumu taahhüt yaptırdım 10 bin TL sini ayda 1 TL olarak ödedim sonra pandami başladı ve odeyemedim dün mahkemem vardı hakim sordu izah ettim oduyecegim tekrardan işler açıldı dedim ama karşı tarafin avukatı girsin yatsın dedi ve hakim 3 ay hapis cerdi sorum şu zaman aşımı süresi ne kadardır 8 yaşında kızımla yanlız yaşıyoruz kimsemiz yok o yüzden yakalanmamam gerekiyor

  Temmuz 1, 2020 , 6:33 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar taahhüdü ihlalden ceza almanız durumunda taahhüt ettiğiniz borç miktarının tamamını ödemeniz halinde ceza düşecektir.Bunun haricinde sorduğunuz soru bakımından cevap vermemiz yasal olmaz

   Temmuz 2, 2020 , 1:32 pm
 • hasan cevap

  merhaba, bankaya kredi borcum yüzünden hacizlik oldum. geçen gün avukat arayıp ödeme yapmamı istedi yoksa icra memurlarının evime geleceğini söyledi. bana verdiği hesaba bir miktar para yatırdım ve icra memuru gelmedi. size şunu sormak istiyorum ben borcumu ödeyeceğime dair imzalı taahhüt vermedim ancak para göndermem taahhüt yerine geçer mi? taahhüt verip ödenmezse hapis cezası çıkıyormuş. arkadaşım kafamı karıştırdı bu yüzden ben de panik oldum. cevap verirseniz çok sevinirim.

  Temmuz 1, 2020 , 10:56 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Taahhüt verilip ödeme yapılmaması durumunda hakkinizda şikayette bulunulursa şartlarının oluşması halinde hapis cezası alabilirsiniz

   Temmuz 2, 2020 , 1:21 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir