Blog & Haberler

Taahhüdü İhlal Suçu Ve Unsurları

Taahhüdü ihlal suçu İcra İflas Kanunu madde 111’ de düzenlenmiştir.

TAAHHÜT SÖZLEŞMESİ NEDİR ?

Taahhüt sözleşmesi, alacaklı ve borçlunun bir araya gelerek icra müdürü nezdinde borcunu düzenli bir şekilde ve taksitler halinde ödeyeceğinin sözünün yazılı bir şekilde verilmesidir. Daha kısa ifade etmemiz gerekirse taahhüt sözleşmesi borçlunun borcunun taksitlendirilmesi anlamını taşır.

TAAHHÜDÜN İHLAL EDİLMESİ NE ANLAM TAŞIR ?

Borçlu icra müdürü nezdinde vermiş olduğu sözünü tutmayıp borcunun taksitlerini ödeyemezse taahhüdünü ihlal etmiş olur. Bu durumda ise alacaklının yapacağı iş “ihlal davası “açmaktır.

TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇUNUN CEZASI NEDİR ?

Taahhüdü ihlal suçunun cezası kanunumuzda düzenlenmiştir. Buna göre ödemelerini herhangi bir neden yokken aksatan borçlunun cezası 3 aya kadar tazyik hapsi olacaktır. Borçlu tazyik hapsine başlandıktan sonra borcun tamamını veya o zamana kadar yatırmak zorunda olduğu kısmı öderse tahliye edilir. Ödemelerini yeniden aksatırsa hakkında tazyik hapsine yeniden karar verilir. Ancak aynı borç için 3 aydan fazla tazyik hapsi verilemez.

TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇUNDA ZAMANAŞIMI VAR MIDIR ?

Taahhüdü ihlal davasının suçun oluştuğu tarihten itibaren 1 yıl ve suçun öğrenildiği tarihten itibaren 3 ay geçmeden açılması gerekmektedir.

TAAHHÜT SÖZLEŞMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR ?

 1. Borçlu hakkında geçerli ve kesinleşen bir icra takibi bulunmalıdır.
 2. Borçluyla, alacaklının veya vekilinin ödeme konusunda icra müdürü huzurunda mutabakata varmaları gereklidir.
 3. Borç para borcuna ilişkin olmalıdır.
 4. Ödeme taahhüdünde borçlu tarafından ödenecek toplam miktarın rakamsal olarak açıkça gösterilmesi ve tarafların bu miktar üzerinde anlaşmaları gerekir. Her ne kadar takip talebinde borç miktarı belirtilmekteyse de bu yeterli olmayıp taahhütte bulunulduğu esnada, işleyen ve işleyecek faiz, vekâlet ücreti, icra harç ve giderleri belirlenmeli ve böylece borçlunun taahhüdüne esas olan miktar saptanmalıdır.
 5. Borcun ödenmesine ilişkin taksitler ile taksit miktarı, tüm borcu karşılayacak, infazda tereddüt yaratmayacak şekilde olmalı ve herhangi bir kayıt ve şarta bağlanmamalıdır.

YALNIZCA ÖDEME EMRİNDEKİ MİKTAR GÖSTERİLEREK TAAHHÜT SÖZLEŞMESİ İMZALANABİLİR Mİ ?

Yalnızca ödeme emrindeki miktar gösterilmek suretiyle yapılan taahhüdün hukuki bir geçerliliği yoktur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz unsurları taşıması gerekir.

İCRA DOSYASINDAKİ BORÇLUNUN YAKINI TAAHHÜTTE BULUNABİLİR Mİ ?

Taahhütte bulunan kişinin, icra dosyasındaki borçlu olması gerekmektedir. Borçlunun herhangi bir yakını borçlu adına böyle bir taahhütte bulunamaz. Bulunsa dahi bu bir taahhüt sözleşmesi değil borçlunun borcunu üstlenme olur ki onun şartları farklıdır.

Comments (59)

 • kübra uslu cevap

  merhabalar benım taahutu ıhalla cezam var ve şu surecte gbt ye takılsam hapıs cezası varmıdır?tesekkürler

  Nisan 23, 2020 , 5:15 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba, hakkınızda yakalama kararı varsa sorun yaşayabilirsiniz. Taahhüdü ihlal suçunun 3 ay hapisle tazyik cezası vardır ancak verdiğiniz bilgilerle detaylı ve kesin bilgi vermek mümkün değil. Cezanın kesinleşip kesinleşmediği gibi birçok bilgiye ihtiyaç var sorunuza net cevap verebilmek için. Eğer hakkınızda yakalama kararı çıkmışsa yakalandığınız takdirde cezanız infaz edilecektir.

   Nisan 23, 2020 , 9:26 pm
   • kübra uslu cevap

    +
    Teşekkur ederım evet ceza kesıldı yakalanma kararı kesınlestı şöyle bır duyum aldıgım ıcın soruyorum benım acık ceza idi ve suan da acık ceza evlerı kapatıldıgı ıcın haftada bır ımza yetksıı ıle denetımlı serbestlık mevcutmus bunun dogurulugu varmıdır.

    Nisan 24, 2020 , 7:48 am
 • Mustafa cevap

  Iyigeceler benin bir cek birde kredi kooptaeratiften tahadut ihlalimvar yakalamam çikti ama suan yurt disindayim 2 yila yakin 2yil gecerse tutuklama kalkardediler sizce dusermi
  Yada aftan yararlanirmiyir burdaki islerim iyigitmedi bir odemede yapamadim borcu odemem icin turkiyeme donmemlazim tsk ederim yardimdi olursaniz sevinirim saygilarimla

  Mayıs 10, 2020 , 10:11 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar size doğru şekilde yardımcı olabilmemiz için hakkinizda ki mahkeme gerekçeli kararlarını görmemiz gerekir bulunduğunuz yerdeki bir hukuk bürosundan hukuki yardım almanız doğru olacaktir

   Mayıs 12, 2020 , 5:45 am
   • Ahmet cevap

    Merhabalar.benim 2019 yilindan ozel bir bankaya avukata verilmis borcum vardi.eve icra gelmemesi icin icra dairesinde 10 ocakta odenmek uzere imza attim.toplam borcum 2.348 gorunuyordu.o tarihten bir gun once avukat arayip borcun 2.240 lira civarina indirildigini soyledi.10 ocakta ise ben toplamda 2100 tl odeme yapabildim.calismadigim ve param olmadigi icin baska odeme yapamadim.bundan 45 gun sonra avukat kalan borcun 400 tl oldugunu soyledi ama bende para olmadigi icin odeyemedim.6 mart tarihi ile adima suc davasi acilmis ama 21 mayis olan durusma tarihinde durusma goruldu yaziyor ve bana herhangi bir bilgi gelmedi.17 temmuza durusma tarihi gorunuyor aciklamada ise birsey yazmiyor.tavsiyeniz nedir ne yapmam gerekir?(icra iflas kanunu 354/4 te toplam borcun o yilki brut ucretten az olmasi durumunda taahhut ihlalin dusecegi belirtiliyor)

    Mayıs 18, 2020 , 4:04 pm
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Merhabalr ceza almamanız için borcun tamamını ödemeniz gerekiyor.Henuz dosya karara çıkmamış kalan ödemeyi yaparsanız dava düşer

     Mayıs 18, 2020 , 10:17 pm
  • Cem cevap

   Tahtut borcum bi ay gecti iki gun sonra odecem sikinti olurmu

   Ağustos 31, 2020 , 12:53 pm
   • Av. Oğuzhan KARA cevap

    Merhaba dava açılmadan önce ödemenizi tavsiye ederim

    Eylül 6, 2020 , 12:06 pm
 • Ahmet cevap

  Oguzhan bey cevabiniz icin tesekkurler.son olarak kalan 400 tl disinda bir tutar gelmez umarim ve odemeyi mahkeme tarihine yani 17 temmuza kadar mi yapmam gerek.malum pandemi oldugu icin hersey kilit cunku.direk avukatla mi goruseyim yoksa icra dairesine gitmem gerekli mi?onceki mesajimda parantez icinde sormustum icra iflas kanunu 354.madde 4.fikra uyarinca herhangi bir ceza uygulanamaz diyor tabi ben her turlu geri kalan tutari odeyecegim..

  Mayıs 18, 2020 , 10:45 pm
 • Ahmet cevap

  Tahüütum vardi fakat covid 19 nedeniyle 3 ay dukkanim kapandı ( erkek kuaforu) gelirim olmadığı için ödeyemedim.ve sagolsun avukat arkadaş kosa kosa gitms 13 mayısda dava açmış mahkeme aralık- ayında bu konuyla alakalı yardımcı olursaniz sevinirim tskrler…

  Haziran 7, 2020 , 7:10 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar Aralık-2007 ayındaki duruşma öncesinde şikayet konusu olan tutarın tamamını ödeyip belgesini dosyaya sunmanız halinde dava düşer

   Haziran 10, 2020 , 8:22 pm
   • Murat cevap

    Merhaba benim sorum tahuutt ile ilgili pandemi yüzünden iki ay yatiramadim taksitlerimi üçüncü taksit geldi bundan mi başlasam yoksa o odemedigim iki taneyide odemem gerekiyormu iki ay çünkü kanun çıkardılar icralar durdu iki tane taksitten dolayı beni mahkemeye verebilirlermi

    Haziran 12, 2020 , 10:03 am
    • Av. Oğuzhan KARA cevap

     Merhabalar 3 taksiti de ödemeniz gerekiyor

     Haziran 15, 2020 , 8:58 pm
 • Ümit cevap

  Merhabalar ben kovit 19 yüzünden taahhüt etmiş olduğum taksitlerimin 3. Sü geldi ödeyemedim kronik rahatsızlığım (böbrek nakli ) olduğu için işime gidemiyorum sonuç olarakta gelirim olmadığı için ödeme yapamıyorum bu konu hakkında Bilgi verirmisiniz .

  Haziran 17, 2020 , 12:58 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar covit sebebiyle mücbir sebeple ödeme yapamadığınızi ve taksitlerinizin ertelenmesini talep eden bir ihtarname göndermenizi tavsiye ederim

   Haziran 23, 2020 , 12:57 pm
 • ziya cevap

  Merhaba,
  2019 eylül ayında vermiş olduğum taahhüt var. Her ay 500 TL taksitlerle ödeme yapıyordum. Pandemi dolayısıyla nisan , mayıs , haziran ödemelerini yapamadım ( bu süreçte avukatlık bürosu da kapalı olduğu için kendilerine ulaşamadım ). Yasaklar kalkınca haziran ayında bir taksit ödedim . Avukatlık bürosuna bundan sonra pandemi öncesi gibi ödemeleri düzenli yapacağımı bildirdim onlarda tamam dediler. Bugün mesaj geldi bana , taahhütü ihlalden icra mahkemesine dava açmışlar. aradım durumu sormak için ; artık taahhüt bozuldu davayı çekmemiz için borcun tamamını ödemelisin yoksa hapis cezası alırsın dediler.
  sorum şu :
  borcun tamamını ödeyecek gücüm yok, pandemi süresince ödeyemediğim iki taksiti ödersem hapis cezası almaktan kurtulurmuyum ?
  birde kalan taahüt artık geçersizmidir ?

  saygılarımla.

  Haziran 24, 2020 , 1:26 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar borcun tamamını ödemeniz gerekiyor.

   Haziran 24, 2020 , 9:54 pm
   • ziya cevap

    Pandemi sürecinde çalıştığım iş yeri kapalıydı. haziranda açıldı. bu durum mahkemede makul sebep sayılmazmı. sonuçta pandemi haricinde hiç aksatmadım. yasaklar bitince de hemen ödeme yaptım.
    saygılarımla.

    Haziran 25, 2020 , 7:34 am
 • mehmet cevap

  Merhaba, ben taahhüt imzalamadım. icralık dosyam için avukata bir miktar para gönderdim. ödeme yapmış olmam taahhüt verdiğim anlamına geliyor mu? kalan tutarı ödeyemezsem hapis durumu ile karşı karşıya gelir miyim?

  Haziran 25, 2020 , 7:46 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Geçerli bir taahhüt den söz edebilmek için taahhüdün icra dairesinde verilmesi gerekir

   Temmuz 2, 2020 , 1:41 pm
 • Macit cevap

  Merhaba kolay gelsin. 32000 TL olan banka borcumu taahhüt yaptırdım 10 bin TL sini ayda 1 TL olarak ödedim sonra pandami başladı ve odeyemedim dün mahkemem vardı hakim sordu izah ettim oduyecegim tekrardan işler açıldı dedim ama karşı tarafin avukatı girsin yatsın dedi ve hakim 3 ay hapis cerdi sorum şu zaman aşımı süresi ne kadardır 8 yaşında kızımla yanlız yaşıyoruz kimsemiz yok o yüzden yakalanmamam gerekiyor

  Temmuz 1, 2020 , 6:33 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar taahhüdü ihlalden ceza almanız durumunda taahhüt ettiğiniz borç miktarının tamamını ödemeniz halinde ceza düşecektir.Bunun haricinde sorduğunuz soru bakımından cevap vermemiz yasal olmaz

   Temmuz 2, 2020 , 1:32 pm
 • hasan cevap

  merhaba, bankaya kredi borcum yüzünden hacizlik oldum. geçen gün avukat arayıp ödeme yapmamı istedi yoksa icra memurlarının evime geleceğini söyledi. bana verdiği hesaba bir miktar para yatırdım ve icra memuru gelmedi. size şunu sormak istiyorum ben borcumu ödeyeceğime dair imzalı taahhüt vermedim ancak para göndermem taahhüt yerine geçer mi? taahhüt verip ödenmezse hapis cezası çıkıyormuş. arkadaşım kafamı karıştırdı bu yüzden ben de panik oldum. cevap verirseniz çok sevinirim.

  Temmuz 1, 2020 , 10:56 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Taahhüt verilip ödeme yapılmaması durumunda hakkinizda şikayette bulunulursa şartlarının oluşması halinde hapis cezası alabilirsiniz

   Temmuz 2, 2020 , 1:21 pm
 • Mustafa cevap

  Merhabalar. Borçlu borcunu ödemeyip 3 ay hapis yatıp çıkarsa. Borç düşmüş mü oluyor ?

  Temmuz 9, 2020 , 7:40 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar hapis yatmak borcu ortadan kaldirmaz

   Temmuz 26, 2020 , 5:52 pm
 • Anıl zeybek cevap

  8 tane taahhütüm vardı 7sini ödemedim ama düşme veya beraat yoluyla kurtuldum hapis cezaası almadım. 8. taahütten tazyik hapsi aldım sadece 8. taahhütün borcunu mu ödeyeceğim yoksa tüm borcu ödemem gerekir mi acil yardımcı olursanız çok sevinirim çok zor durumdayım. teşekkkür ederim

  Temmuz 10, 2020 , 12:21 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar borcun tamamını ödemenizi tavsiye ederim

   Temmuz 26, 2020 , 5:48 pm
 • Hande cevap

  Merhabalar, avukatla beraber icra müdürlüğünde imzalanmış olan taahhütle ilgili 3 aydır ödeme yapmadığım için bugün telefon aldım ve bu ayın 27 sinde mahkeme olduğu söylendi tarafıma ihlalden dolayı. Mahkeme görülmeden önce ödemediğim ayların tutarını icra müdürlüğüne ödersem ihlal davası düşer ve taahhüdüm devam eder mi? Yoksa borcun tamamını mı kapatmam gereklidir? Avukatlık bürosu 27 sinden önce tamamını ödemelisin diyor ancak bu dava sonucunda hapis cezası alırsam geçerli değil midir?

  Temmuz 14, 2020 , 3:41 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar dosya borcunun tamamını ödemenizi tavsiye ederim

   Temmuz 15, 2020 , 6:24 pm
 • Harun cevap

  Merhaba ben taahhüdü ihlal nedeniyle hapis cezasına mahkum edildim. İtiraz dilekçesi vereceğim. Bu süreçte yine de tutuklama olur mu

  Temmuz 16, 2020 , 7:23 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Itiraz yoluna başvurabilirsiniz hapis cezasının uygulanması kararın kesinleşmesine baglidir

   Temmuz 26, 2020 , 5:46 pm
 • AYŞE cevap

  Merhabalar, babam için soruyorum asıl borç 48.000 TL olup, icra takibindeki faizi ile birlikte 77.000 TL oldu 30.000 TL ödeme yaptı. kalan miktar içinde alacaklı vekili tarafından sürekli eve haciz geleceği, evin satılacağı yönünde baskılar yapılması ve telefonla sürekli aranmamız nedeniyle vekilin bürosunda aralarında yapılan taahhüt ile 25.000 TL’lik kısmı 2020 Mayıs ayında ödemek kalan miktar için de ileri bir tarihte ödenmek üzere taahhüd verdi ancak emekli olması ve covid nedeniyle günlük işlerde çalışamaması nedeniyle ilk taahüdü yerine getiremedi. hakkında icra ceza mahkemesine şikayette bulunuldu ancak henüz karar verilmedi. size sorum avukatın bürosunda taahhütün usul olarak doğru olup olmadığı, bir de tazyik hapsi olmadan icra müdürlüğünce eve 2019 yılında yapılan kıymet takdiri belgesini içerir tebligat gönderilmiş, bu aşamada ev satışı gerçekleştirilebilir mi? teşekkürler..

  Temmuz 16, 2020 , 2:18 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar taahhüt ihlal edildiği için haciz ve satış işlemleri devam eder.Taahhudu ihlalin sonuçlarına ilişkin makalelerimizi okumanızı tavsiye ederim

   Temmuz 26, 2020 , 5:44 pm
 • Yörük ahmet07 cevap

  Mrb. 2014 yılında özel bir banka kredi kartı borcu nedeniyle taahhüt verdim son taksiti ödemedim mahkemeye intikal etti duruşma gününden 2 gün önce borcu kapattım avukata icra dairesi kapatma harcı 54 tl ödedim. Sorum şu bugün e devletten baktığım zaman dava sorgulamada o dosya çıkıyor kapanmış düşmüş olması gerekmez mi? İcra mahkemesine başvuralı mıyım? Dosyada çıkmadığım mahkemeye çıkmış gibi işlem yapılıp hüküm bile yazılmış bu normal mi sizce son olarak e devletten ne zaman silinir 6 yıl oldu teşekkürler…

  Temmuz 21, 2020 , 2:24 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar böyle bir durumda dosyanızı incelemeden yorum yapilmasi sağlıklı olmaz hukuki yardim aliniz

   Temmuz 26, 2020 , 5:32 pm
 • İbrahim yoruk cevap

  Merhabalar 2019 da taahhüt verip borcumu taksitlendirmistim. İşyerimı aralık 2019 da kapattım. 17 mart 2020 dede ise girdim. Taahhut 4 martta başlıyordu. Haliyle 2 taksidi geciktirdim. Hakkımda ceza davası açılmış ekim ayına dava günü vermişler. Ekime kadar 2 taksidi ödesem dava otomatik düşer mi?

  Ağustos 10, 2020 , 7:03 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar şikayete konu edilen taksitleri ödemeniz ve makbuzunu mahkemeye sunmanız halinde dava düser

   Ağustos 16, 2020 , 3:05 pm
 • Nilüfer 35 cevap

  Merhaba, benim banka kredisi ile ilgili avukata verdiğim bı tahaattutum var her taksidimi düzenli ödedim ama bu ayin taksidi 6 gün gecikti herhangi bi dava açılır mı yada tutuklama olur mu ? Hamileyim hastaneye gitmekten korkuyorum ? Yardımcı olur musunuz

  Ağustos 10, 2020 , 11:00 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar taahhüdü icra dairesinde verdiyseniz taahhüdü ihlal davasıyla karsilasabirsiniz alacaklı tarafla görüşmenizi tavsiye ederim

   Ağustos 16, 2020 , 3:04 pm
 • haluk dengizek cevap

  merhaba.banka hesabından her ay belli miktarda paranın başka bir hesaba aktarılmasını taahüt eden kişinin vefatı ile bu taahüt bitermi.

  Ağustos 10, 2020 , 3:20 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar sözleşme geçerli ise mirasçılarıni da baglar

   Ağustos 16, 2020 , 3:03 pm
 • ceren cevap

  merhaba. eylül ayında taahhüdü ihlal davam var. doğum yap ali 1 yılı geçmedi bu kararı etkiler mi birde hapis kararı çıkarsa hemen mi işleme alınıyor. cevap icin şimdiden teşekkür ederim.

  Ağustos 11, 2020 , 9:07 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar taahhüdü ihlalin cezai yaptırımı var alacaklı tarafla görüşmenizi ve taahhüdü ihlalin sonuçlarına ilişkin makalemizi okumanızı tavsiye ederim

   Ağustos 16, 2020 , 3:03 pm
 • Mert cevap

  Merhabalar bi sorum olacaktı birim her ay 1000 tl lik bir taahhüdüm var fakat korona virüsünden dolayı çalıştığım firma 2 ay kapatıldı borcu ödeyemedim sonrasında firma açıldı 2 aydır her ay 650 lira ödeyebiliyorum şu anda avukat dava açmış Kasım ayında davam var sonuç ben olur dersiniz

  Ağustos 15, 2020 , 11:07 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar taahhüdü ihlalin cezai yaptırımı var alacaklı vekili ile görüşmenizi tavsiye ederim

   Ağustos 16, 2020 , 2:48 pm
 • Yaşar kurtçu cevap

  Merhaba icra dairesinde vermiş olduğum taahhütten dolayı icra ceza mahkemesinde eylül ayında ilk duruşmam var taahhüt ihlal den ilk duruşma da hapis cezası çıkarmı yoksa hakim ödemem için süre verir mi?

  Ağustos 24, 2020 , 4:47 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba dosya da tebligat eksiği yoksa ceza çıkmasına engel bir durum yok

   Eylül 6, 2020 , 12:13 pm
 • murat cevap

  2015 yılından tahatut ten dolayı aranmam var yakalandım 2015 yılında 10 sure verıp saldılar bu gune kadar da evıme polis gelmedi dava duşermi yada pandemin den dolayı yakalansam salarlarmı

  Ağustos 25, 2020 , 7:52 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Ceza ortadan kalkmaz borcun tamamını ödemenizi tavsiye ederim

   Eylül 6, 2020 , 12:12 pm
 • Serkan cevap

  Pandemi nedeniyle taahhüt borcumu 3 ay ödeyemedim.Avukat ile görüşüp durumu anlattım 1 taksit ödeyebilecegimi söyledim.Tamam dediler ödemeyi yaptığım gün taahhüt ihlal davası açılmış.Avukat ile tekrardan görüştüm borcun tamamını ödedim.İcra dosyasını kapattım.Ceza mahkemesine sikayetten vazgecildigine dair dilekçe verdi avukat.Şuan 03.12.2020 gününe duruşma verilmişti.Dava hala açık görünüyor?Bu durumda benim yapmam gereken bir şey var mı?Dava duruşma gününden önce mı düşecek yoksa dava günü bekleyecekmiyim?Yapılan ödemenin dekontunu dosyaya eklememe gerek var mı?Avukat şikayetten feragat dilekçesi vermiş UYAP üzerinden görebiliyorum.

  Ağustos 27, 2020 , 7:12 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar şikayetten feragat edilmişse dava düşer

   Eylül 6, 2020 , 12:11 pm
 • Can kas cevap

  Hocam merhaba bir kisiye taahhüt’e bulundum fakat cora cikti mahkemeler durduruldu bende dosyayi vermedim hapis icin 8 ay gecti fakat bunun suresi 3 ay ile 1 yıl mi versem sonuc alabilirmiyim teşekkürler

  Ağustos 27, 2020 , 9:06 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar şikayet süresi 3 aydır.Bu konuya ilişkin yazılarımızı okumanızı tavsiye ederim

   Eylül 6, 2020 , 12:09 pm
 • Okan cevap

  Taahhüdü ihlal kesinleşmiş hapis cezası aldım 10 gün süre verildi bu borcu ödeyemiyeceğim.. Kolluk kuvvetleri gelip evden alırmı ve 3 ay hapis yattıktan sonra sonrasında ne oluyor

  Ağustos 29, 2020 , 12:46 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhabalar hapis cezası verilmesi ve hapis yatmaniz borcu ortadan kaldirmaz

   Eylül 6, 2020 , 12:06 pm
 • Kenan cevap

  Kolay gelsin,benim tahhautum bozuldu ve mahkeme açılmış mahkeme 11 yas gün vermiş,borçlu olduğum kişi mahkeme sonuçlanmadan hapis kararı aldirabilir mi?yoksa mahkeme tarihine kadar borcu odesem mahkeme düşer mi

  Tesekkurler

  Eylül 5, 2020 , 7:27 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Duruşma günü karar çıkar duruşma öncesi ödemeyi yapar belgeyi sunarsanız ceza düşer

   Eylül 5, 2020 , 12:25 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir