Blog & Haberler

İşçinin hafta tatili günleri (cumartesi -pazar) yıllık izin süresine dahil midir ?

4857 Sayılı İş Kanunu’ un 46. Maddesine göre ‘’İşçi yedi günlük süre içinde altı gün çalıştıktan sonra kesintisiz 24 saat dinlenme hakkına sahiptir’’.

Fakat hafta tatili bakımından  bireysel iş sözleşmesiyle veya  toplu iş sözleşmesiyle düzenleme yapılabilir.

İş Kanunu’muz hafta tatilinin kesintisiz olarak kullandırılmaları gerektiğini düzenlediğinden o gün 2 saat dahi çalıştırılsa usulüne uygun kullandırılmadığı anlamına gelir.

Hafta tatilinin ispatı ise işçiye aittir. İşçi bu konuda iddiasını ispatlarken İşyeri kayıtlarını ,işyerine giriş ,çıkış belgelerini ,işyeri yazışmalarını delil olarak kullanılabildiği gibi,tanık deliline de dayanabilir.

4857 sayılı iş kanunu md 56/5 ‘ e göre ‘’Yıllık izin dönemine denk gelen hafta tatili ve Ulusal Bayram ve genel tatil günleri yıllık izin hesabında dikkate almaz’’.

Bu durumda 21 gün yıllık izne çıkan işçinin bu izin süresinden 3 gün olan hafta tatilleri  mahsup edilir ve işçinin toplam 18 gün yıllık izin kullandığı kabul edilir.

Toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmesiyle cumartesi günü de tatil günü olarak kararlaştırılmışsa , bu durumda Pazar günüyle beraber cumartesi günü de yıllık izin süresinden düşürülecek midir?

YARGITAY’ ın yeni ilke kararlarına göre ‘’ Cumartesi günüde açıkça hafta tatili olarak kararlaştırılmışsa yıllık izin içerisinden mahsup edilir. Bu durumda örneğin, 21 gün yıllık izni kullanan işçinin cumartesi ve Pazar günlerinin hafta tatili olarak belirlenmesi durumunda 6 gün mahsubu ile toplam 15 gün yıllık izin kullandığı kabul edilecektir.

Ama bunun için cumartesi günlerinin akdi tatil olarak değil, hafta tatil günü olarak belirlenmiş olması zorunludur.

Comments (2)

 • Demet cevap

  Annemi ablamla kocasi aralarina alip 4.5 saat boyunca dovmusler telefonuna el koymuslar annem 60 yasinda dovenlerde 38 yaslarinda annem ellerinden iki kere kacmaya calismis yakalamis ayaklarindan ve basindan tutup tekrar olay yerinde dovmeye baslamislar annem 2 3 kere bu sifdette maruz kalirken ellerinde bayilmis bunar su dokerek ayiltmislar tekrar siddete devam etmisler saat gece 2 30 kadar boyle surmus elimizde darp raporu var annem de ellerinden jurtulabilmek icin onlara direndigi sirada ablamim esinin yanlarini falan isirmis sadece onu yapabilmis bunlar neden yargilanirlar acaba cezalari ne olur efendim

  Mayıs 5, 2021 , 9:45 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Ciddi bir suç adlı tıp in anneniz hakkında vereceği rapor açılacak davayı etkiler .Nitelikli yaralama ve eziyet suçu bu suçlardan sadece ikisi

   Mayıs 13, 2021 , 7:37 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.