Blog & Haberler

İşçi fazla çalışmasını hangi durumda tanıkla veya yazılı delille ispatlamalıdır?

4857 Sayılı İş Kanunu haftalık çalışma süresini 45 saat olarak düzenlemiştir.

Fazla çalışma kural olarak haftalık 45 saati aşan çalışmalardır. Fakat haftalık çalışma süresi daha kısa olarak ta belirlenebilir. Haftalık çalışma  süresinin 45 saatin altında belirlendiği durumlarda , 45 saate kadar olan çalışmalar ‘’fazla sürelerle çalışma ‘’olarak değerlendirilir.

Fazla çalışmanın karşılığı olarak işçiye saatlik ücreti % 50 zamlı olarak ödenecektir. Fazla sürelerle çalışmaya denk gelen durumlarda ise saatlik ücret % 25 zamlı ödenecektir.

Bununla beraber haftalık 45 saati aşmasa bile günlük 11 saatin aşılması durumunda ve gece çalışılmasının 7,5 saati aşması durumunda da fazla mesai var kabul edilir.

Fazla çalışanın varlığını işçi, bu çalışmanın bedelini ödendiğini ise işveren ispatlamak durumundadır .Bu durumda bazı farklı durumların incelenmesi gerekir.

İşçiye bordroda fazla mesai tahakkuk ettirilmiş  fakat işçinin imzası varsa kural olarak bu durumda daha fazla ,fazla mesai yapıldığı ancak yazılı delille ispatlanır .Ama bunun istisnaları vardır.

  1. İhtirazi kayıt konulması. İmzaladığı bordroya  İşçi ihtirazi kayıt koymuşsa artık her türlü delille ispatlaması mümkündür .
  2. Bordroda sembolik veya göstermelik olarak tahakkuk yapılmışsa,bu durumda da daha fazla mesai yapıldığı her türlü delille ispatlanır.
  3. Düşük ücretten tahakkuk yapılmışsa bu durumda da aksi her türlü delille ispatlanabilir.

2008 -2015 yılları arasında fazla çalışma tahakkuku içeren fakat işçinin imzasını içermeyen mesai alacağının bankaya ödenmesi durumunda daha fazla fazla mesai yapıldığının yazılı delille ispat zorunluluğu mevcut iken,

YARGITAY bu konuda görüş değişikliğine gitmiş oluıp buna göre böyle bir durumda  tahakkukta geçen miktarın sadece mahsup edilebileceği, işçinin daha fazla fazla mesai yaptığını her türlü delille ispatlayabileceği ilke  kararı olarak kabul edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir