Blog & Haberler

Hakem Heyeti Nedir? Hakem Heyetlerine Nasıl Başvurulur?

TÜKETİCİ  HAKEM HEYETİNE BAŞVURU

Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yolu, belirli bir meblağın altında olan, tüketicilerin yaşamış oldukları uyuşmazlıkları, Tüketici Mahkemeleri’ne göre daha seri bir şekilde çözüme ulaştıran, dava sürecinden farklı olarak da başvuru için ücret gerekmeyen bir çözüm yoludur.

Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemelerine başvurularda mevcut olan parasal sınır her yıl yeniden değerleme oranlarına göre güncellenmektedir. Buna göre 2021 yılında uygulanmakta olan parasal sınırlar aşağıdaki gibidir ;

 • 550 TL’ye kadar olan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyeti görevlidir.
 • Büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 7.550 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.
 • Yine Büyükşehir belediyesi statüsünde olan illerde değeri 7.550 Türk Lirası ile 11.330 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.
 • Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 11.330 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevlidir.
 • 330 TL’nin üzerindeki tüm tüketici uyuşmazlıklarında  görevli yer” Tüketici  Mahkemeleridir.”

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Tüketici, yaşamış olduğu problem nedeniyle satıcı/sağlayıcıyla uyuşmazlığa düştüğünde, uyuşmazlığın bedeline göre yukarıda yer vermiş olduğumuz parasal sınırlara da dikkat ederek ve aşağıda yer vereceğimiz evrakları da ekleyerek il veya ilçe tüketici hakem heyetine gitmeli ve başvurusunu yapmalıdır.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURU İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKİR ?

Tüketici hakem heyetlerine başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Tüketici hakem heyetine başvuru dilekçesi,
 • Uyuşmazlıkla ilgili olan fiş, fatura.
 • Uyuşmazlığın sebebi olan ve tüketicinin yaşadığı mağduriyeti gösterir fotoğraf, mail vs.
 • Karşı tarafa ihtarname çekilmişse ihtarname örneği,
 • Avukatla temsil durumunda temsil ilişkisini gösterir vekaletname.

FATURA VEYA FİŞ İBRAZI ZORUNLU MUDUR ?

Yukarıda da yer vermiş olduğumuz üzere fatura veya fiş ibrazının heyete teslim edilmesi önemlidir. Zira fatura/ fiş ibrazı olmaksızın tüketici hakem heyeti ilgili ürünün ne zaman alındığı ve kim tarafından alındığı bilgisine ulaşamayacaktır. Bu durum ise iddianın ispatını zorlaştıracaktır.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNDE  BAŞVURU ÜCRETİ VAR MIDIR ?

Tüketici hakem heyetlerinde başvuru ücreti alınmamaktadır.

TÜKETİ HAKEM HEYETLERİNDE DURUŞMA OLUR MU ?

Tüketici hakem heyetlerinde inceleme dosya üzerinden yapılır yani duruşma olmaz. Uyuşmazlığın niteliği teknik bilgi gerektiren bir husus ise bilirkişi görevlendirilebilmektedir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARLARININ İCRASI NASIL OLUR ?

Tüketici hakem heyetlerinde verilmiş olan kararlar derhal icra edilebilmektedir. Kararın icrası için itiraz sürelerinin sonunun beklenmesine gerek yoktur. Ayrıca örneğin firmanın yapmış olduğu bu itiraz da icrayı durdurmayacaktır.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KARARLARINA İTİRAZ EDİLEBİLİR Mİ?

Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu kararın doğru olmadığını düşünen taraf kararın kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde  Tüketici Mahkemesinde dava açılarak itiraz edebilir. Tüketici hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesince verilen kararlar kesin kararlar olup, tarafların itiraz hakları bulunmamaktadır.

TÜKETİCİ MAHKEMESİNE İTİRAZ NASIL YAPILIR ?

Tüketici hakem heyeti kararı kendisine tebliğ edilen taraf, karar tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesi’ne sunacağı bir dilekçeyle karara itiraz edebilir. İtiraz dava açma yoluyla yapılır. Karar aleyhine olan taraf neden kararın doğru olmadığıyla ilgili bir dilekçe hazırlar, yine delillerini dilekçeye ekler ve icra hukuk mahkemesine işbu dilekçeyi sunarak karara itiraz eder.

 

Comments (4)

 • selim cevap

  mrb 2019 eylül ayında uyuşmazlık olan bir ürün için tüketici hakem heyetine başvurdum. ben kendi bulunduğum şehirdeki yere başvurdum ama satın aldığım yer istanbul. bu kişiyle her türlü uyuşma talebime rağmen hiçbir şekilde taleplerime olumlu yaklaşmadı mağdur bıraktı. ve bende bütün watsap yazısmalarıyla heyete basvurdum ve talebim incelendi kasım ayı gibi bilirkişi geldi ama şubata girmemize rağmen 5 ay oldu daha karar çıkmadı nedense hala bilirkişi görüşü istendi yazısı var e devlette. bu kişi en başta her türlü uyuşma talebimi reddettiği için karar lehime çıksada ödeme yapmayı istemeyecek gibi. yani sonunda icrayamı başvurmam gerekiyor. uyuşmazlık 2000 tl. lehime çıkarsa ne yapmam lazım. bir de bu kişinin n11 sitesi üzerindeki alışveriş ettiğim firmasının adı da değişmiş. yani sektörü değişmiş. fakat link bende kayıtlı olduğu için bunu tespit edebildim. önce müzik aleti satan bir firma iken şimdi aynı linke baktığımda yazılım tarzı şeyler satılıyor ve ismi de değişmiş firmanın. fakat ben heyete şikayeti yazdığımda eski ismini baz alarak yazmıştım. ama yetkili kişi ismi hala aynı. şimdi bu durumda ben lehime çıksa bile sorun yaşarmıyım kazandığım bedeli almakta acaba. çok kafam karıştı. bir de kişi ödemeyi yapmayı diretirse tüketici mahkemesine başvurağım. bu 2000 tl uyuşmazlık için ne şekilde tam prosedür olarak olarak nasıl bir başvuru yapmam gerekiyor mahkemeye icra takibi için. icra takibi başlatırsam buna itiraz hakkı da oluyor mu acaba. bir avukata başvursam ne kadar masrafı olur biz bu işlere çok hakim olmadığımız yanlış eksik bir şey yaparmıyız. yani elimizdekinden de olmayalım… şimdiden çok teşekkürler.

  Şubat 5, 2020 , 3:25 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba,
   Karar çıktıktan sonra icra takibi başlatabilirsiniz. Karşı tarafta dilerse takibe itiraz edebilir. Alacağınızı tahsil edip edemeyeceğinizi şu an söylemek mümkün değil. Bulunduğunuz şehirde bir avukattan hukuki yardım alabilirsiniz.

   Şubat 8, 2020 , 7:40 am
 • Tayfun Acar cevap

  Merhaba .tarafima ait olmayan bi evrak yüzünden maaşımda haciz var.bir süredir ödüyorum. Ve artık buna itiraz etmek istiyorum nasıl yapabilirim borcu bu evrağı yani benim imzamı kullanarak yapan kişiye nasıl devredebilirim

  Ağustos 28, 2021 , 8:43 pm
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Menfi tespit davasi açmanız gerekiyor

   Ağustos 29, 2021 , 8:27 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.