Blog & Haberler

Hakem Heyeti Nedir? Hakem Heyetlerine Nasıl Başvurulur?

Türkiye’nin bütün il ve ilçe merkezlerinde kurulmuş olan hakem heyetlerine başvuru yaparak söz konusu kredi masraflarını alabilmek mümkündür. Başvurular için herhangi bir başvuru ücreti veya harcı söz konusu değildir. Tüketiciler bankalardan kullanmış oldukları ihtiyaç,konut ve tüketici kredilerine ilişkin geri alabilecekleri masrafları içerir bir dilekçe ve ilgili kredi masraflarının dekont, hesap dökümü vs. belgeleriyle birlikte yerleşim yerlerinin veya söz konusu kredi sözleşmelerinin imzalandığı banka şubelerinin bağlı bulunduğu hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirler.
Tüketici hakem heyetlerinin, uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin parasal sınırlar;
a) İlçe tüketici hakem heyetleri için üst parasal sınır, 2.200 Türk Lirası,
b) Büyükşehir statüsünde olan illerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 Türk Lirası ile 3.300 Türk Lirası arası
c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetleri için üst parasal sınır, 3.300 Türk Lirası,
ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerdeki il tüketici hakem heyetleri için parasal sınır, 2.200 Türk Lirası ile 3.300 Türk Lirası arası olarak tespit edilmiştir.

Comments (2)

 • selim cevap

  mrb 2019 eylül ayında uyuşmazlık olan bir ürün için tüketici hakem heyetine başvurdum. ben kendi bulunduğum şehirdeki yere başvurdum ama satın aldığım yer istanbul. bu kişiyle her türlü uyuşma talebime rağmen hiçbir şekilde taleplerime olumlu yaklaşmadı mağdur bıraktı. ve bende bütün watsap yazısmalarıyla heyete basvurdum ve talebim incelendi kasım ayı gibi bilirkişi geldi ama şubata girmemize rağmen 5 ay oldu daha karar çıkmadı nedense hala bilirkişi görüşü istendi yazısı var e devlette. bu kişi en başta her türlü uyuşma talebimi reddettiği için karar lehime çıksada ödeme yapmayı istemeyecek gibi. yani sonunda icrayamı başvurmam gerekiyor. uyuşmazlık 2000 tl. lehime çıkarsa ne yapmam lazım. bir de bu kişinin n11 sitesi üzerindeki alışveriş ettiğim firmasının adı da değişmiş. yani sektörü değişmiş. fakat link bende kayıtlı olduğu için bunu tespit edebildim. önce müzik aleti satan bir firma iken şimdi aynı linke baktığımda yazılım tarzı şeyler satılıyor ve ismi de değişmiş firmanın. fakat ben heyete şikayeti yazdığımda eski ismini baz alarak yazmıştım. ama yetkili kişi ismi hala aynı. şimdi bu durumda ben lehime çıksa bile sorun yaşarmıyım kazandığım bedeli almakta acaba. çok kafam karıştı. bir de kişi ödemeyi yapmayı diretirse tüketici mahkemesine başvurağım. bu 2000 tl uyuşmazlık için ne şekilde tam prosedür olarak olarak nasıl bir başvuru yapmam gerekiyor mahkemeye icra takibi için. icra takibi başlatırsam buna itiraz hakkı da oluyor mu acaba. bir avukata başvursam ne kadar masrafı olur biz bu işlere çok hakim olmadığımız yanlış eksik bir şey yaparmıyız. yani elimizdekinden de olmayalım… şimdiden çok teşekkürler.

  Şubat 5, 2020 , 3:25 am
  • Av. Oğuzhan KARA cevap

   Merhaba,
   Karar çıktıktan sonra icra takibi başlatabilirsiniz. Karşı tarafta dilerse takibe itiraz edebilir. Alacağınızı tahsil edip edemeyeceğinizi şu an söylemek mümkün değil. Bulunduğunuz şehirde bir avukattan hukuki yardım alabilirsiniz.

   Şubat 8, 2020 , 7:40 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir