Blog & Haberler

FLAŞ! 33 Milyon Tüketicinin 12 Bankaya Karşı Dava Yolu Açıldı

Rekabet Kurulu tarafından yapılan araştırma neticesinde Türkiye’de faaliyet gösteren 12 önemli bankanın bir araya gelerek anlaştığı ve faiz oranlarını birlikte belirlediği tespit edildi. Bu tespit neticesinde 12 bankadan kredi, kredi kartı, mevduat hizmeti alan tüketiciler, tacirler ve kamu kuruluşları zararlarının üç katı oranına kadar bankalara karşı tazminat davası açabilecek.

 

Rekabet Kurulu tarafından bankalara, bir araya gelip suni faiz oranı belirlemelerinden dolayı toplamda 1 milyar 116 milyon 957 bin 468 lira idari para cezası verdi. Bankalar, Rekabet Kurulu’nun bu kararının iptali için dava açtı ancak idare mahkemesi kararı hukuka uygun buldu. Karar 2015 yılında Danıştay tarafından da onaylandı. Böylece adı geçen bankaların kredi, kredi kartı, mevduat hizmetinden faydalanan 33 milyonun üzerindeki banka müşterisi, uğradıkları maddi zarar nedeni ile bankalara karşı dava hakkına sahip oldu.

 

KİMLER DAVA AÇABİLECEK?

 

Rekabet Kurulunun tespitine göre 21.08.2007 ile 22.09.2011 tarihleri arasında adı geçen bankalardan kredi (taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, bireysel kredi, ticari kredi vb.) kredi kartı, mevduat hizmetlerinden yararlanan kişilere ve kurumlara tazminat hakkı doğdu. Bu tespit neticesinde tüketiciler, tacirler ve kamu kuruluşları, zararlarının 3 katı oranına kadar bankalara karşı tazminat davası açabilecek.

 

İLK DAVA AÇILDI

 

Bu hak doğrultusunda bankalara karşı ilk dava Ankara Genç İş Adamları Derneği(ANGİAD) tarafından açıldı. Dava ile ilgili olarak açıklama yapan ANGİAD Hukuk Danışmanı Oğuzhan Kara, “Kartel faiz oranı 21 Ağustos 2007 ile 22 Eylül 2011 tarihleri arasında belirlenmiştir. Bu tarihler arasında ANGİAD, bahsi geçen 12 bankanın 4 tanesinden kredi çekmiştir. Krediler için serbest piyasada uygulanması gereken gerçek faiz oranı yerine, bankaların kendi aralarında belirledikleri gerçek olmayan faiz oranının uygulanması neticesinde maddi olarak zarara uğradığımızı belirtmiş ve hukuki mücadelemizi başlatmış durumdayız. Dava halen Ankara 4.Asliye Ticaret  Mahkemesi’nde karar aşamasında bulunmaktadır.” dedi.

 

 

İTİBAR DAVALARI DA AÇILABİLECEK 

Avukat Oğuzhan Kara, sadece kredinin çekildiği değil, 12 bankanın tamamına husumet yöneltilme durumunun da olduğunu belirterek “Bu kararlarla, bankaların uyguladıkları yüksek faizler nedeni ile ticari hayatında ciddi kayıplara uğrayarak ticari itibarı zedelenen kişiler itibar davası da açabileceklerdir. Bunun yanında böyle bir karar, bankalara haksız kazanç ve yüksek faiz konusunda yeni uygulamalarda caydırıcı niteliğe de sahip olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir