Blog & Haberler

DİKKAT! 1 Temmuz’da İş Yerlerine Uzman ve Hekim Şartı Geldi

Kayı Hukuk ve Danışmanlık Bürosu Kurucusu Av.Oğuzhan KARA'nın, Gümüşhane Vizyon Dergisi'nde Temmuz ayı sayısında yayınlanan köşe yazısı:

"Şehrimizin güzide yayın kurumu Gümüşhane Vizyon’da, her ay yayınlanacak olan güncel hukuki/siyasi  yazılarımızın ikincisinde siz değerli hemşehrilerimize önemli bir konu olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan bahsetmek istiyorum. 

Bu kanun aslında 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Ancak uygulamada herkesi ilgilendiren kısmı 1 Temmuz 2016 tarihi itibarı ile başlayacak. 

PEKİ NEDEN ÖNEMLİ?

Çünkü 2014’te yürürlüğe giren kanunla 50'nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki yerlerde hekim ve uzman istihdamı başlamıştı; ancak az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde uygulama 1 Temmuz 2016'da başlayacak. Yani, artık bir çalışanı olan işletmelere bile uzman ve hekim şartı getiriliyor. Bakkal, berber, kasap, pastane fark etmeyecek; 1 Temmuz’dan itibaren iş kazalarını engellemek adına tüm işletmelerde uzman ve hekim zorunluluğu gelecek. Hatta, sigortalı kapıcısı olan apartmanlarda bile bu zorunluluk apartman yöneticisi nezdinde aranılacak. Kamu kurumları da bu zorunluluğa uyacak.

TÜRKİYE’DEKİ İŞLETMELERİN %85’İNİ İLGİLENDİRİYOR

SGK’nın 2016 verilerine göre Türkiye’de 10’dan az çalışanı bulunan işletme sayısı 1 milyon 463 bin 898. Toplam işletme sayısı ise 1 milyon 710 bin 243. Kıcasacası 1 Temmuz’daki düzenleme, tüm Türkiye’yi ilgilendirir nitelikte. 

MASRAFLAR ARTACAK MI?

Düzenleme ile küçük iş yerlerine ek bir masraf oluşacağı kanaati hakim. Ancak yine de bunu asgari düzeye indirebilecek bazı durumlar var. İlk olarak, yapılan düzenlemeler sayesinde 10’dan az çalışanı bulunan işletmelerde iş veren, kendi iş yerinin uzmanı olabilecek. Uzman olmak isteyen işletme sahipleri sertifika programına katılacak ve program sonunda sınavı geçerse kendi iş yerinin uzmanı olabilecek.

İkinci durum ise devletin vereceği teşvik. Devletin küçük esnafa uzman ve hekim tutmaları için destek vereceği ve malietin SGK tarafından karşılanacağı belirtiliyor. Ancak bunun da bazı şerhleri var. Örneğin, aynı işletmede sigortasız personel çalıştırıldığı tespit edilirse, devletin vereceği teşvik faiziyle geri alınacak. 

CEZALAR AĞIR

1 Temmuz’dan itibaren uzman ve hekim zorunluluğuna uymayan işletmelere ağır cezalar da gelecek. Örneğin bir bakkalın uzman ve hekim zorunluluğuna uymaması hainde ödeyeceği ceza 6.511TL- 9.766 TL arasında olacak. Cezalar iş yerinin tehlike sınıfına göre artış gösterecek.

Değerli hemşehrilerim,

Herkesi 1 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak düzenleme konusunda uyarıyor, tüm hemşehrilerime bol rızıklı, bereketli ve hayırlı kazançlar temennilerimi sunuyorum. Bir dahaki sayıda görüşmek üzere…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir